Uwaga kierowcy i piesi. Duże zmiany na drogach. Ma być bezpieczniej!

2021-06-01 17:30 DR
Duże zmiany na drogach od 1 czerwca.  Dla kierowców,  ale też pieszych
Autor: KMP Nowy Sącz Duże zmiany na drogach od 1 czerwca. Dla kierowców, ale też pieszych

Na początek będą przypominać i upominać, ale taryfa ulgowa nie potrwa długo. Mówią policjanci. Chodzi o nowe przepisy, które obowiązują od 1 czerwca. Zmiany są duże. Dotyczą kierowców i pieszych.

W pierwszym dniu obowiązywania nowych przepisów policjanci z Nowego Sącza informowali o zmianach. Były plakaty, materiały edukacyjne, ale też rozmowy z kierowcami i pieszymi.

Celem przedsięwzięcia jest informowanie i edukowanie uczestników ruchu drogowego o zmianach w przepisach Ustawy Prawo o ruchu drogowym, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach - mówi komisarz Bogdan Łęczycki z policji w Nowym Sączy.

Posłuchaj komisarza Bogdana Łęczyckiego z policji w Nowym Sączu

Dzięki dzielnicowym specjalne plakaty trafiły do szkół, kościołów, urzędów, ośrodków zdrowia i innych miejsc szczególnie uczęszczanych przez mieszkańców naszego regionu.

Sonda
Czy niedziele handlowe powinny wrócić?

Sprawdź co się zmieniło

-Pieszy wchodzący przez przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

-Pieszy wchodzący na/przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

-Zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

-Zabronione jest korzystanie z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz na przejściu dla pieszych, w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejścia dla pieszych.

-Kierujący musi zachować szczególną ostrożność, zwolnić przed przejściem dla pieszych i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

-Ujednolicona została dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym – bez względu na porę dnia obowiązuje ograniczenie do 50 kilometrów na godzinę.

·Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem jest zobligowany do zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego go na tym samym pasie ruchu. Odstęp w metrach powinien być nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 metrów. Tej zasady nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Tylko w tym roku na terenie miasta Nowego Sącza i powiatu doszło do 27 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych.  Niestety dwie  osoby zginęły. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Źródło: Uwaga kierowcy i piesi. Duże zmiany na drogach. Ma być bezpieczniej!