To drogowy HIT regionu.  Tunel pod Luboniem Małym ma rok

i

Autor: GDDKiA Kraków To drogowy HIT regionu. Tunel pod Luboniem Małym ma rok

region

To drogowy HIT regionu. Tunel pod Luboniem Małym ma rok

2023-11-13 18:41

Już od roku kierowcy mogą korzystać z tunelu na drodze ekspresowej S7 pod Luboniem Małym. Nowy odcinek Zakopianki skrócił czas podróży między węzłami Lubień, Skomielna Biała o prawie 20 minut. Największy ruch w tunelu zanotowano w sezonach turystycznych. Letnim i zimowym.

Obiekt kosztował prawie miliard złotych i był budowany przez 6 lat. Samo drążenie tunelu rozpoczęto 6 marca 2017 roku. Prace były prowadzone 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu.

Ekipy budowlane drążące tunel jednocześnie z obu stron od północy i południa spotkały się wewnątrz masywu Lubonia Małego 23 października 2019 roku. Po 2 latach i 5 miesiącach pracy drogowcy przebili pierwszą nawę tunelu w kierunku Rabki-Zdroju, a pół roku później drugą nawę tunelu w kierunku Krakowa.

Każda z dwóch nitek tunelu ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku i dodatkowo pas awaryjny, który w przyszłości może stać się dodatkowym pasem ruchu. Od 12 listopada ubiegłego roku do 11 listopada 2023 roku przejechało nim dokładnie 7 640 329 pojazdów. To średnio prawie 21 tysięcy pojazdów dziennie.

W tunelu jest zamontowany odcinkowy pomiar prędkości i 170 kamer. Sprzęt liczy również wszystkie pojazdy przejeżdżające przez tunel. Na osiem milionów pojazdów, które przejechały przez tunel, zanotowano nieco ponad 28 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości.

Jak mówi się na mieszkańców tych regionów Polski? Sprawdź w quzie, czy znasze te określenia

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. "Pyry" - tak mówi się na mieszkańców:

Za bezpieczeństwo w tunelu odpowiadają ludzie, ale też nowoczesne urządzenia. Łączność alarmową i system ostrzegania pożarowego zapewnia 119 ręcznych ostrzegaczy pożarowych, 240 sztuk czujników dymu oraz cztery czujniki liniowe ciepła. Wyposażenie uzupełnia w sumie 178 głośników przez które można podawać ostrzeżenia i polecenia w przypadku sytuacji alarmowych.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: To drogowy hit regionu. Tunel pod Luboniem Małym ma rok