Szokujące wyniki kontroli pieców. Sądeczanie „palą wszystkim poza oponami"?

2023-01-31 10:00 MR
Ogien z pieca
Autor: www.pixabay.com

Fatalne wyniki kontroli popiołu pobranego z pieców mieszkańców Nowego Sącza. W połowie przebadanych próbek eksperci znaleźli pozostałości po spalonych śmieciach. Część mieszkańców Nowego Sącza pali dosłownie wszystkim, czym się da!

Nowy Sącz. W połowie zbadanych próbek były ślady po spalaniu śmieci

Część mieszkańców Nowego Sącza nadal pali w piecach śmieci. Tak wynika z kontroli przeprowadzonych przez Straż Miejską i Urząd Miasta. W zeszłym roku pobrano 39 próbek popiołu i przesłano do specjalistycznych badań. W połowie z nich potwierdzono spalanie śmieci. Okazuje się, że w piecach spalane jest wszystko.

Przytulisko dla książek w Nowym Sączu

Palą płytami paździerzowymi, można znaleźć resztki butów, plastiki, spalone guziki, ale też wkręty do drewna. Badania chemiczne w pobranych próbkach pokazują wysokie stężenie cynku, tytanu, czy miedzi, co świadczy o tym, że pali się kolorowymi pigmentami. Często zdarza się, że stan powietrza w Nowym Sączu jest fatalny – mówi Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu miasta.

Dlaczego tylko 39 pobranych próbek?

Zbadanie próbki popiołu to koszt ponad 600 złotych. Urząd miasta miał na ten cel w zeszłym roku niewiele pieniędzy, dlatego pobrano tylko 39 próbek. Mandat za spalanie śmieci w domowym piecu może wynieść nawet 500 złotych, kiedy sprawa trafi do sądu, mogą to być dużo wyższe kwoty.

Źródło: Szokujące wyniki kontroli pieców. Sądeczanie „palą wszystkim poza oponami"?