Sikający rycerz zniknął spod ruin zamku. Gdzie go przeniesiono? [ZDJĘCIA]

2021-08-27 11:29

Chodzi o słynny pomnik, który jednych oburzał, u innych wzbudzał zachwyt, a jeszcze innych śmieszył. W piątek rano zniknął on z okolicy ruin sądeckiego zamku, gdzie postawiono go w 2008 roku. Pomnik miasto przeniosło w inne miejsce. Sprawdź gdzie!

Pomnik sikającego rycerzyka zniknął z okolicy ruin sądeckiego zamku, bo zdaniem Straży Miejskiej był on w tym miejscu często dewastowany. Co prawda okolice baszty przy której stał są objęte miejskim monitoringiem, jednak kamery w tym miejscu są przestarzałe i często zawodzą, przez co trudno było złapać wandali, którzy niszczyli pomnik. W piątek rano pomnik przeniesiono na skwer w okolicy nowo powstałego parkingu przy skrzyżowaniu ulic Matejki i Młyńskiej.

Ulica Hoffmanowej w Nowym Sączu po remoncie

Rzeźba wzbudzała duże zainteresowanie nie tylko tych, którzy chcieli sobie zrobić z nią zdjęcie, ale także wandali. Pomnik nie raz był oblany farbą, złomiarze zniszczyli go, kradnąc szablę rycerza, którą trzymał w dłoni. Wielokrotnie był przewracany – wyjaśnia Ryszard Wasiluk, szef straży miejskiej w Nowym Sączu.

Straż miejska zapewnia, że pomnik będzie chroniony w nowym miejscu przed wandalami. Mundurowi chcą w jego pobliżu zamontować foto pułapkę. Tu warto dodać, że pomnik sikającego rycerza przy ruinach sadeckiego zamku stanął w 2008 roku. Pomysłodawcą jego ustawienia był ówczesny zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.

Sonda
Pluszaki, z którego sklepu bardziej Ci się podobają?
Źródło: Sikający rycerz zniknął z okolicy ruin zamku. Gdzie go przeniesiono? [ZDJĘCIA]