Ruszyły prace nad „Monografią Lachów Sądeckich”

2022-04-28 8:03 MR
Konferencja prasowa, podczas której podano szczegóły monografii
Autor: Michał Rejduch Konferencja prasowa, podczas której podano szczegóły monografii

Wspólnie chcą ją stworzyć Małopolskie Centrum Kultury Sokół oraz Muzeum Okręgowe z Nowego Sącza. Ma to być publikacja, w której znajdzie się opis sądeckiej kultury ludowej i najważniejszych zagadnień historycznych naszego regionu.

Wszystko o Lachach Sądeckiej w jednej publikacji

Będzie to pierwsza taka publikacja wydana na Sądecczyźnie. „Monografia Lachów Sądeckich”, nad którą rozpoczęły się prace, ma być to pewnego rodzaju encyklopedią. Dowiemy się z niej wszystkiego na temat Lachów Sądeckich. Ma to być kompleksowe opracowanie obejmujące różne aspekty dziedzictwa kulturowego tej grupy społecznej.

Monografia będzie powstawać przez kilkanaście miesięcy. Mam nadzieje, że będzie miała duża wartość naukową, ale tez i popularyzatorską – mówi Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół. w

Pokazy ginących zawodów w sądeckim skansenie

Monografia napisana przystępnym językiem

Publikacja ma być oparta o badania naukowe, ale będzie napisana językiem przystępnym dla wszystkich. W pracach nad monografią biorą udział profesor Jan Święch, były dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pod którego redakcją będzie wydana, także Maria Brylak – Załuska i Magdalena Kroh, które w przeszłości były związane z Sądeckim Parkiem Etnograficznym i tworzyły go na początku lat 70. W pracach również będą brać udział Joanna Hołda z nowosądeckiego muzeum oraz Monika Kurzeja z MCK Sokół.

Zależy nam na tym, żeby odbiorcy naszej publikacji poznali całość Sądecczyzny tej bardziej znanej i tej dawniej mniej znanej – mówi Maria Brylak – Załuska.

To, że tak charakterystyczna grupa, która odegrała wielką rolę w kształtowaniu kultury małopolskiej, do tej pory nie ma monografii, to aż dziwne. Myślę, że fajnie, że wreszcie takie wydawnictwo powstanie.

Nie tylko teksty, ale też fotografie i nagrania

„Monografia Lachów Sądeckich” ma być gotowa w 2024 roku. Znajdą się w niej nie tylko teksty z opisem kultury Lachów Sądeckich, ale też zdjęcia, czy płyta z archiwalnymi nagraniami muzyki ludowej. W wydawnictwie zostaną wykorzystane materiały ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ. Przeprowadzone także zostaną szeroko zakrojone badania terenowe, obejmujące poszczególne subregiony Lachów Sądeckich.

Źródło: Ruszyły prace nad „Monografią Lachów Sądeckich”