Złodziej kieszonkowiec

i

Autor: KMP Nowy Sącz

Policja radzi ostrożność przy jesiennych wyprzedażach. Złodzieje wykorzystują okazję

2023-11-17 7:10

Jesienne wyprzedaże i promocje to czas, kiedy wielu z nas rusza do sklepów i poluje na okazje. W centrach handlowych i galeriach w Nowym Sączu jest znacznie więcej klientów, a złodzieje kieszonkowi często wykorzystują nieuwagę i pośpiech kupujących. Ostrożność należy zachować także podczas zakupów przez Internet – ostrzega nowosądecka Policja.

Nowy Sącz. Bezpieczne zakupy w sklepach stacjonarnych

Sklepy w galeriach handlowych kuszą nas jesiennymi zniżkami i promocjami. Dlatego wielu z nas wpada właśnie w wir zakupów, także tych przedświątecznych i rusza do sklepów. Niekiedy zdarza się, że przy kasie okazuje się, że nie mamy jak zapłacić, za wymarzony zakup, ponieważ z naszej torebki „zniknął” portfel, a wraz z nim dokumenty, gotówka i karty kredytowe. By uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, musimy zachować podstawowe zasady ostrożności – podpowiada nowosądecka Policja.

Nowy Sącz. W takich warunkach pędził po mieście na złamanie karku. Nawet policjanci byli w szoku

Nigdy nie zostawiajmy portfeli czy telefonów komórkowych na sklepowych ladach, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazujmy, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Mężczyźni nie powinni chować portfeli do tylnej kieszeni spodni, a kobiety powinny zwracać uwagę na to, by ich torebki znajdowały się zawsze z przodu, w zasięgu wzroku, z głęboko schowanym portfelem i zasuniętym zamkiem. Wzmożoną uwagę zachowajmy również na parkingach w okolicach centrów handlowych. Bezwzględnie pamiętajmy o domykaniu szyb w autach i niepozostawianiu wewnątrz wartościowych rzeczy, które mogą skusić złodzieja – informują Policjanci na swoich stronach i mediach społecznościowych.

Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas zakupów w Internecie

Często zdarza się, że rezygnujemy z zakupów w sklepach stacjonarnych i wybieramy Internet. Tu też możemy natknąć się na oszustów. Cyberprzestępcy wymyślają ciągle nowe metody oszustw. Dlatego, żeby nie być dla nich łatwym celem, warto często zmieniać hasła, które wprowadzamy, logując się do serwisów internetowych.

Nie reagujmy na tzw. super okazje i nie poddajmy się presji czasu. Uważajmy na fałszywe sklepy internetowe. Zamawiając wybrany przedmiot, zwróćmy uwagę na sprzedającego (jak długo widnieje w serwisie, ilu użytkowników korzystało z jego usług, czy ma pozytywne opinie itp.) oraz czytajmy dokładnie opis aukcji i regulamin sklepu, z którego usług zamierzamy skorzystać. Zanim wpłacimy pieniądze na wskazane konto, rozważmy bezpieczniejszą opcję płatności przy odbiorze. Oczekując na przesyłkę, uważajmy na tzw. wiadomości phishingowe od cyberoszustów, którzy podszywając się pod firmy kurierskie, rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail czy SMS-y, które często zawierają informację np. o niedopłacie do przesyłki lub o możliwości śledzenia przesyłki po kliknięciu w przesłany link. Kiedy w niego klikniemy, by np. dokończyć zlecenie usługi lub aby pobrać plik z informacją o statusie przesyłki, nasze urządzenie zostaje zainfekowane oprogramowaniem, które wykrada dane uwierzytelniające dostęp do bankowości elektronicznej, kont pocztowych czy mediów społecznościowych. Pamiętajmy zatem, aby nie klikać w linki przesyłane w podejrzanych wiadomościach, nie pobierać załączników, a przede wszystkim unikać dokonywania w ten sposób jakichkolwiek płatności - ostrzega nowosądecka Policja.

Po otrzymaniu przesyłki koniecznie sprawdźmy, czy towar jest zgodny z zamówieniem. Jeśli nie, należy skontaktować się ze sprzedającym, by wykluczyć ewentualną pomyłkę. Gdy mimo prób nie udaje się to lub, pomimo że odesłaliśmy zakupiony towar, nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy, poinformujmy o tym fakcie Policję.

Sonda
Czy padłeś kiedyś ofiarą kieszonkowca?
Źródło: Policja radzi ostrożność przy jesiennych wyprzedażach. Złodzieje wykorzystują okazję