Czeka nas kolejne załamanie pogody.  Ma padać śnieg. Mocno powieje

i

Autor: Michał Rejduch Czeka nas kolejne załamanie pogody. Ma padać śnieg. Mocno powieje

Pogoda znowu będzie niespokojna. Ma sypać i wiać. Uważajcie na siebie!

2022-02-01 16:30

Na kolejne załamanie pogody muszą się przygotować mieszkańcy Małopolski. Synoptycy przewidują, że w najbliższych godzinach w naszym regionie może spać nawet do 30 centymetrów śniegu. Do tego może też mocniej wiać.

Największe opady specjaliści z Instytutu Meteorologi i Gospodarki wodnej przewidują w siedmiu powiatach. Limanowskim, myślenickim, nowotarskim, oświęcimskim, suskim, tatrzańskim i wadowickim.

Szacuje się, że w tych rejonach od godzin wieczornych 1 lutego do wczesnych godzin rannych w środę 2 lutego miejscami może przybyć od 20 do 30 centymetrów śniegu.

Duże opady śniegu prognozowane są także w powiatach gorlickim, nowosądeckim oraz Nowym Sączu. W tych regionach może spaść od 10 – 20 centymetrów świeżego śniegu.

Zwróciłem się do zarządców dróg o pełną mobilizację sił i środków. Przypominam też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach, choćby o dostosowaniu prędkości do warunków na drogach. Pamiętajmy, że wszelkim opadom towarzyszy zmniejszona widoczność na drodze, dlatego tak ważne jest to, aby piesi nosili odblaski. W takich dynamicznych sytuacjach pogodowych ważne jest też chociażby to, aby mieć naładowany telefon na wypadek przerwy w dostawie prądu - mówi  wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

QUIZ: Czy dobrze znasz cytaty z kultowych reklam?

Pytanie 1 z 15
Dokończ zdanie: "A świstak siedzi i zawija je w te..."

Śnieg to nie jedyny problem, bo w naszym regionie ma też mocno wiać. Wiatr może się rozpędzać nawet do 60 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze obowiązuje od wieczora 1 lutego do środy rano 2 lutego. Alert dotyczy miasta Nowego Sącza oraz powiatów limanowskiego, myślenickiego, nowotarskiego, oświęcimskiego, suskiego, tatrzańskiego, wadowickiego, gorlickiego i nowosądeckiego.

Służby są w pełnej gotowości do wzmożonych działań – dodaje wojewoda. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Pogoda znowu będzie niespokojna. Ma sypać i wiać. Uważajcie na siebie!