Planujesz górską wycieczkę? Uważaj na burze. W górach mogą pojawić się one niespodziewanie

2021-06-22 7:56 MR
burza w górach
Autor: www.pixabay.com

Po ostatnich upalnych dniach teraz musimy przygotować się na burze. Ostrzegają synoptycy. Szczególnie muszą uważać turyści, którzy wybierają się na szlaki Beskidu Sądeckiego, Wyspowego, czy Niskiego. Burze w górach mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Planujecie górską wycieczkę szlakami Beskidu Sądeckiego, Wyspowego albo Niskiego? Przed wyjściem na trasę sprawdźcie prognozę pogody. O tej porze roku w górach mogą nas zastać burze, które są bardzo niebezpieczne. Przewodnicy górscy radzą, żeby w góry wychodzić wcześnie rano, bo burze zazwyczaj zdarzają się po południu.

Wielkie sprzątanie po pożarze w Nowej Białej

Do południa jest pogoda stabilna, a popołudniami zdarzają się burze, dlatego warto wyjść wcześnie rano, żeby ta burza nie zastała nas na szczycie czy na grani. To bardzo niebezpieczne. Jeśli jednak tak się stanie, to trzeba szybko zejść ze szczytu, czy grani. Nie wolno chować się pod drzewami, można usiąść czy przykucnąć na plecaku, żeby w razie uderzenia pioruna izolował nas od ziemi. Przed każdym wyjściem w góry obowiązkowo trzeba sprawdzić prognozę pogody – przypomina Jolanta Augustyńska z Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział „Beskid” w Nowym Sączu.

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."

Jeżeli jesteśmy na szlaku, idziemy na szczyt i nagle pogoda zacznie się zmieniać, lepiej zawrócić. Jedna z najtragiczniejszych w skutkach burz była w Tatrach w 2019 roku. Wtedy piorun, który uderzył w rejonie krzyża na Giewoncie, zabił 5 osób, a blisko 160 ranił.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Planujesz górską wycieczkę? Uważaj na burze. W górach mogą pojawić się one niespodziewanie