pociąg retro

i

Autor: http://kolejegalicyjskie.pl/kolej-transwersalna/ Pociąg retro na trasie Nowy Sącz - Chabówka

Ostatni przejazd pociągu retro i pożegnanie linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka.

2021-11-09 7:42

To będzie wielkie pożegnanie z linią kolejową numer 104 Nowy Sącz - Chabówka. W czwartek, 11 listopada na tę trasę po raz ostatni wyjedzie pociąg retro. Linia kolejowa ma być zamknięta i przebudowana.

Linia kolejowa z potencjałem turystycznym

Linia Nowy Sącz – Chabówka zdaniem wielu osób to jedna z najładniejszych tras kolejowych w Małopolsce, a nawet w Polsce. Wiele lat temu jej potencjał turystyczny wykorzystali członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, którzy zdobyli pieniądze od samorządu województwa i między innymi na tej linii organizują wycieczki pociągami retro w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”. Bywały lata, kiedy w takich wycieczkach brały udział tłumy pasażerów. Wiele osób przyjeżdżało z różnych zakątków Polski, żeby przejechać się tą malowniczą trasą. Sporo sądeczan, którzy wybierali się w podróż, wspominało swoje lata młodości, kiedy do Limanowej, czy Rabki podróżowali koleją. Dziś już wiemy, że będzie to niestety ostatnia wycieczka, bo linia kolejowa w najbliższym czasie pójdzie do remontu i przejazdy nie będą już możliwe.

Wakacyjny pociąg retro z Nowego Sącza do Chabówki

Zawsze tą osią projektu była ta zabytkowa trasa Nowy Sącz – Chabówka. Pociąg retro jeździł linią kolejowa, gdzie nic innego nie kursuje. Infrastruktura kolejowa przypomina przełom XIX i XX wieku. Nie ma elektryfikacji na tej linii. Są stare, zabytkowe semafory, stare budynki stacyjne. Również prędkość pociągów na tej trasie jest bardzo w stylu retro, bo odpowiada czasom przełomu XI i XX wieku. Po kilku latach trudno sobie wyobrazić, to, że nie będziemy już tędy jeździć, bo co roku pociągi retro pojawiały się na trasie z Nowego Sącza do Chabówki. Liczymy na to, że mimo wszystko uda się ten nasz cykl przedłużyć i będziemy mogli jeździć na innej trasie – mówi prezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, Łukasz Wideł.

Sonda
Czy podoba Ci się pociąg retro

Atrakcje na ostatni przejazd

Organizatorzy w trakcie ostatniego przejazdu zapewnią turystom sporo atrakcji. Pociąg retro będzie się składał z lokomotywy parowej z 1946 roku oraz zabytkowych wagonów z lat 20. i 30. XX wieku. Przed odjazdem z Nowego Sącza będzie można zwiedzić Izbę Tradycji Kolei Węzła Nowosądeckiego, a w trakcie przejazdu zobaczyć przedstawienia grup rekonstrukcyjnych, które przeniosą pasażerów do czasów I wojny światowej. Zabytkowy skład na linii Nowy Sącz – Chabówka po raz ostatni pojawi się w ten czwartek. Wyjazd z Nowego Sącza zaplanowano na 11:30.

Źródło: Ostatni przejazd pociągu retro i pożegnanie linii kolejowej Nowy Sącz – Chabówka.