Foodsharing Nowy Sącz

i

Autor: Foodsharing Nowy Sącz

Oddaj albo zabierz. Grupa Foodsharing Nowy Sącz zachęca do dzielenia się jedzeniem

2021-11-29 19:12

Nie chcą marnować jedzenia i dlatego na Facebooku utworzyli grupę o nazwie "Foodsharing Nowy Sącz". Członkowie grupy wymieniają się informacjami o nadwyżkach jedzenia i dzięki temu żywność nie trafia do kosza. Grupa powstała zaledwie trzy tygodnie temu i już liczy ponad 1300 członków.

Nie wyrzucaj jedzenia, podziel się z innymi. Kupuj z głową i nie marnuj żywności- takie słowa można przeczytać na profilu grupy Foodsharing Nowy Sącz, która od trzech tygodni prężnie działa na Facebooku. Założycielami grupy są sądeczanie: Krystian Goliński i Edyta Mordarska. A cel grupy jest jeden- zapobiec marnowaniu jedzenia.

- I nie ma to nic wspólnego z ludźmi biednymi. Chodzi tylko o to, żeby żywność, którą i tak Polacy kupują w nadmiarze, nie lądowała w koszu na śmieci- mówi Krystian Goliński. Zasada jest bardzo prosta. Mamy nadwyżkę żywności, wiemy że czegoś nie zjemy, albo mamy coś z krótszą datą ważności – piszemy na Facebooku, a chętni zgłaszają się po odbiór. Oczywiście za darmo.

Do grupy może dołączyć każdy. Wystarczy wejść na facebookowy profil "Foodsharing Nowy Sącz" i tam na bieżąco dzielić się informacjami o nadwyżkowym jedzeniu.

- Dzielić się i brać może każdy. W postach zamieszczamy zdjęcie produktu, którym chcemy się podzielić, informację skąd można go odebrać oraz krótki opis- czytamy na profilu grupy.

Quiz. Owoc czy warzywo? Dzieci znają odpowiedzi!

Pytanie 1 z 10
Papryka to:

Na razie członkowie grupy, żeby wymienić się jedzeniem spotykają się w różnych miejscach Nowego Sącza, ale docelowo w mieście miałaby stanąć lodówka, gdzie taka żywność mogłaby być przechowywana.

- Na chwilę obecną członkowie grupy mogą się spotykać w mieście, mogą się spotykać w kawiarni- to jest umowa pomiędzy tymi osobami- mówi Krystian Goliński, współtwórca grupy Foodsharing Nowy Sącz. W przyszłości byłoby fajnie, gdyby takie stałe miejsce w Nowym Sączu zostało stworzone. Chciałbym też, żeby była w nim lodówka do przechowywania świeżej żywności- dodaje Krystian Goliński.

posluchaj Krystiana Golińskiego

Rocznie na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. W Polsce te statystyki są równie zatrważające. Co roku do kosza trafia około 9 mln ton jedzenia. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, owoce, wędliny i warzywa.

Najwięcej żywności pozbywamy się w okresach świątecznych. A ponieważ zbliżają się święta Bożego Narodzenia to warto zakupy robić z głową. Jeśli jednak jedzenia kupimy za dużo to zamiast go wyrzucać- podzielmy się z innymi. Można to zrobić między innymi za pośrednictwem facebookowej grupy Foodsfaring Nowy Sącz.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Oddaj albo zabierz. Grupa Foodsharing Nowy Sącz zachęca do dzielenia się jedzeniem