Nowy Sącz. Nowoczesne lokomotywy dla PKP Cargo [ZDJĘCIA]

2023-03-24 13:00 MR

24 nowoczesne lokomotywy odebrała w Nowym Sączu spółka PKP Cargo podczas uroczystości na dworcu kolejowym. Pojazdy wyprodukował nowosądecki NEWAG. To najnowsze tego typu maszyny w Polsce, ale też w Europie.

Firma z Nowego Sącza buduje lokomotywy dla PKP Cargo

Spółka PKP Cargo umowę na dostawę 31 nowoczesnych lokomotyw podpisała we wrześniu 2019 roku. Sądecka firma ma wyprodukować dwa rodzaje lokomotyw Dragon 2. 7 pojazdów spalinowych oraz 24 dwunapięciowe, które będą przystosowane do jazdy w Czechach i Słowacji, gdzie jest inne napięcie na sieci. Lokomotywy Dragon 2 to jedyne i pierwsze takie pojazdy w Europie.

Nowe pociągi od bydgoskiej Pesy wjechały na tory

Te 24 lokomotywy, są pierwszymi w Polsce, które mogą poruszać się nie tylko po polskich torach, ale też możemy nimi wjechać na Słowację, Węgry i do Czech. W dalszej perspektywie chcemy, aby mogły one jeździć do Bułgarii, Rumunii, abyśmy mogli połączyć Morze Czarne z Bałtykiem – mówi Zbigniew Konieczek, prezes Newagu.

Na to jednak potrzebne są specjalne pozwolenia, o które spółka z Nowego Sącza stara się. Lokomotywy, które właśnie odebrała spółka PKP Cargo, są przeznaczone do prowadzenia ciężkich składów towarowych. Wartość całego kontraktu to ponad 518 mln zł netto.

Źródło: Nowy Sącz. Nowoczesne lokomotywy dla PKP Cargo [ZDJĘCIA]