Wystraszony pies

i

Autor: www.pixabay.com

Nie strzelajmy w sylwestra! Zwierzęta są przerażone hukiem petard

2021-12-31 8:10

Domowe zwierzęta bardzo źle znoszą huk petard – przypominają lekarze weterynarii. W noc sylwestrową powinniśmy o nie szczególnie zadbać. Władze Nowego Sącza zdecydowały, że ze względu właśnie na zwierzęta nie będzie w tym roku pokazu sztucznych ogni.

Wystrzały petard stresują zwierzęta

To nie będzie łatwy wieczór i noc dla naszych zwierząt — mówią lekarze weterynarii. To dlatego, że psy czy koty bardzo źle huk petard i fajerwerków. Mimo że władze Nowego Sącza już kilka tygodni temu zapowiedziały, że w tym roku na Rynku nie będzie pokazu sztucznych ogni, to wiele osób powitania nowego roku nie wyobraża sobie bez wystrzałów. Petardy można kupić w każdym większym sklepie, czy supermarkecie. Dlatego specjaliści radzą, żeby zadbać o domowe zwierzęta. Tym najbardziej strachliwym zwierzętom warto podać specjalne środki uspokajające.

Stracił wzrok po wybuchu domowej petardy

Są to leki specjalnie stworzone z myślą o zwierzętach – wyjaśnia lekarz weterynarii z Nowego Sącza Maciej Serwin. - Bojaźliwe zwierzęta wystrzały petard przezywają bardzo mocno. Takie sytuacje są dla nich na pewno bardzo stresujące. Mogą się objawiać również w późniejszym zachowaniu. Niekiedy takim zwierzętom pomoc farmakologiczna jest niezbędna. Nie zalecamy jendak podawania leków dla ludzi, bo nie wiemy, jak mogą zadziałać na zwierzę.

Sonda
Czy fajerwerki i petardy powinny być zakazane?

Sylwester na Rynku w Nowym Sączu bez pokazu sztucznych ogni

W noc sylwestrową powinniśmy też ograniczyć spacery z psami, a jeśli musimy wyjść, to nie spuszczajmy ich ze smyczy. Wystrzały petard mogą je spłoszyć i zwierzęta mogą uciec. Już kilka tygodni temu prezydent Nowego Sącza poinformował, że w tym roku podczas imprezy na Rynku nie będzie pokazu sztucznych ogni. Taką decyzję władze miasta tłumaczą troską o zwierzęta domowe. Do zrezygnowania z petard i fajerwerków zachęcają też mieszkańców Nowego Sącza.

Źródło: Nie strzelajmy w sylwestra! Zwierzęta są przerażone hukiem petard