Zarys dawnego ratusza

i

Autor: Michał Rejduch Zarys dawnego ratusza

Na rynku już można zobaczyć zarys dawnego ratusza

2021-08-26 9:24

Wszystko to dzięki pracom, jakie wykonano na płycie rynku w ostatnim czasie. Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego, która prowadziła w tym miejscu prace, zdecydowała, żeby ułożyć płyty tak, aby pokazywały, w którym miejscu stał ratusz, który spłonął w XIX wieku.

Jeszcze w tym miesiącu będzie można zobaczyć odnowioną płytę nowosądeckiego rynku. Nie udało się co prawda zbudować podziemnego muzeum, ale za to na płycie wyznaczono fundamenty dawnego ratusza.

Taneczne wyzwanie na nowosądeckim Rynku

Płyta rynku jest oryginalnym pomysłem. Dokładnie tak, jak przebiegają fundamenty danego ratusza, została odtworzona nawierzchnia i obrys tego ratusza. Są tam zaznaczone takie charakterystyczne elementy, jak klatka schodowa na wieże oraz dół skazańców, który był związany z podziemiami ratusza - mówi Jarosław Suwała, prezes Sadeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która koordynowała prace.

Sonda
Kuchenna wyspa - czy to dobry pomysł?

Na początku prac na nowosądeckim rynku zakładano, że odkopane fundamenty dawnego ratusza będą częścią podziemnego muzeum, jednak podczas prac wojewódzki konserwator zabytków nakazał zasypanie odkopanych murów. Na razie miejsce jest jeszcze zagrodzone, ale są szanse na to, ze do końca wakacji teren zostanie uporządkowany i sądeczanie oraz turyści będą mogli wejść na tę część płyty.

Źródło: Na rynku już można zobaczyć zarys dawnego ratusza