Budynek główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

i

Autor: Michał Rejduch Budynek główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

„Muzealne eksploracje bez barier”. Nowy projekt nowosądeckiego muzeum

2021-12-16 7:47

Dla niepełnosprawnych, seniorów, ale też dla dzieci. Właśnie dla nich nowosądeckie Muzeum Okręgowe przygotowało filmy, słuchowiska oraz materiały edukacyjne do różnych zajęć. Muzealną ekspozycję można poznać bliżej, bez wychodzenia z domu.

Można lepiej poznać muzealne ekspozycje

Przygotowali cztery filmy, dwa słuchowiska i kilkadziesiąt materiałów edukacyjnych dotyczących ekspozycji stałej. Mowa o nowosądeckim muzeum, które realizuje projekt skierowany głównie do osób niepełnosprawnych, starszych, ale też dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Muzealne eksploracje bez barier”. Wszystko po to, żeby osoby z wadami wzroku, słuchu, seniorzy i małe dzieci lepiej poznały muzealne oddziały i ekspozycje. Filmy i słuchowiska nagrane są w formie lekcji muzealnych.

Nowy krwiobus trafił do RCKiK w Krakowie

Powstały cztery lekcje muzealne z czterech oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Skupiliśmy się na gmachu głównym, gdzie opowiadamy o autonomii galicyjskiej, Domu Gotyckim, w którym przybliżmy ikony, Miasteczku Galicyjskim, gdzie opowiadamy i pokazujemy remizę strażacką oraz Skansenie, gdzie można bliżej dowiedzieć się, jak wyglądało wesele lachowskie. Słuchowiskowa z kolei rozgrywają się w muzealnych magazynach zbiorów. To takie miejsca, gdzie odwiedzający nie mają na co dzień wstępu — mówi Daniel Lachor z nowosądeckiego muzeum.

Sonda
Czy odwiedziłeś/aś już Leśne molo w Starym Sączu?

Wszystkie materiały edukacyjne, a także filmy i słuchowiska można pobrać za darmo ze strony internetowej nowosądeckiego muzeum, a także znaleźć na youtube. Projekt udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło: „Muzealne eksploracje bez barier”. Nowy projekt nowosądeckiego muzeum