„Muzealne eksploracje bez barier”. Nowy projekt nowosądeckiego muzeum

2021-12-16 7:47 MR
Budynek główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
Autor: Michał Rejduch Budynek główny Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

Dla niepełnosprawnych, seniorów, ale też dla dzieci. Właśnie dla nich nowosądeckie Muzeum Okręgowe przygotowało filmy, słuchowiska oraz materiały edukacyjne do różnych zajęć. Muzealną ekspozycję można poznać bliżej, bez wychodzenia z domu.

Można lepiej poznać muzealne ekspozycje

Przygotowali cztery filmy, dwa słuchowiska i kilkadziesiąt materiałów edukacyjnych dotyczących ekspozycji stałej. Mowa o nowosądeckim muzeum, które realizuje projekt skierowany głównie do osób niepełnosprawnych, starszych, ale też dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Muzealne eksploracje bez barier”. Wszystko po to, żeby osoby z wadami wzroku, słuchu, seniorzy i małe dzieci lepiej poznały muzealne oddziały i ekspozycje. Filmy i słuchowiska nagrane są w formie lekcji muzealnych.

Nowy krwiobus trafił do RCKiK w Krakowie

Powstały cztery lekcje muzealne z czterech oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Skupiliśmy się na gmachu głównym, gdzie opowiadamy o autonomii galicyjskiej, Domu Gotyckim, w którym przybliżmy ikony, Miasteczku Galicyjskim, gdzie opowiadamy i pokazujemy remizę strażacką oraz Skansenie, gdzie można bliżej dowiedzieć się, jak wyglądało wesele lachowskie. Słuchowiskowa z kolei rozgrywają się w muzealnych magazynach zbiorów. To takie miejsca, gdzie odwiedzający nie mają na co dzień wstępu — mówi Daniel Lachor z nowosądeckiego muzeum.

Sonda
Czy odwiedziłeś/aś już Leśne molo w Starym Sączu?

Wszystkie materiały edukacyjne, a także filmy i słuchowiska można pobrać za darmo ze strony internetowej nowosądeckiego muzeum, a także znaleźć na youtube. Projekt udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło: „Muzealne eksploracje bez barier”. Nowy projekt nowosądeckiego muzeum