Mniej węgla spali MPEC w Nowym Sączu. Miejska kotłownia wyprodukuje też prąd!

2021-08-10 16:08 DR
Rusza budowa nowoczesnego systemu do wytwarzania ciepła i prądu w MPEC  w Nowym Sączu
Autor: MPEC Nowy Sącz Rusza budowa nowoczesnego systemu do wytwarzania ciepła i prądu w MPEC w Nowym Sączu

Jeszcze bardziej „eko” będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu. Na terenie miejskiej kotłowni rusza właśnie budowa nowoczesnego systemu do wytwarzania ciepła z gazu, a przy okazji powstanie tez dużo energii elektrycznej.

Dzięki temu EMPEC w Nowym Sączu będzie mógł jeszcze bardziej ograniczyć zużycie węgla, który do tej pory jest wykorzystywany do wytwarzania ciepła w mieście.

Nowoczesny system będzie wytwarzał energię elektryczną, którą będziemy sprzedawać do sieci, a także energię cieplną, którą będziemy wykorzystywać do podgrzewania wody i ogrzewania mieszkań. Po zakończeniu budowy instalacji kogeneracyjnej MPEC stanie się elektrociepłownią. Ilość wyprodukowanej energii elektrycznej będzie w stanie zaspokoić potrzeby 4 tysięcy domów jednorodzinnych. Zmniejszy się również ilość węgla przyjeżdżającego do naszego przedsiębiorstwa. Rocznie potrzebowaliśmy ok 400 wagonów, ta ilość zmniejszy się o 1/3. – mówi Paweł Kupczak szef MPEC Nowy Sącz.

Posłuchaj Pawła Kupczaka szefa MPEC Nowy Sącz.

Nowy system do produkcji ciepła i energii elektrycznej w nowosądeckiej ciepłowni ma być gotowy jesienią 2022 roku. Całość będzie kosztować około 27 milionów złotych. Pieniądze na takie prace MPEC zdobył z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także w ramach specjalnej premii z Urzędu Regulacji Energetyki. Dzięki temu do budowy ani miasto ani spółka nic nie dokłada.  

QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Pytanie 1 z 10
Który z braci Golec jest za gwiazdką?
QUIZ. Rozpoznaj liderów tych zespołów! Niektóre pytania sprawią Wam problemy

Od kilku miesięcy w sądeckim MPEC działa też nowoczesna kotłownia do spalania biomasy,  która także zmniejszyła zużycie węgla do produkcji ciepła. 

Sądecki MPEC dostarcza ciepło do mieszkańców Nowego Sącza, a także do jednego z osiedli w Starym Sączu. Największymi odbiorcami ciepła są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Do sieci podłączone są też ruzędy, szkoły i wiele firm. Ostatnio dołączył też szpital w Nowym Sączu. W planach są kolejne podłączenia.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Mniej węgla spali MPEC w Nowym Sączu. Miejska kotłownia wyprodukuje też prąd!