Koniec korków w centrum Chełmca. Jest zgoda na budowę obwodnicy. Kiedy ruszą prace?

2021-08-03 14:01 DR
Jest zgoda na budowę obwodnicy Chełmca.  Dzięki temu zmniejszą się korki w centrum miejscowości
Autor: Dariusz Ryś Jest zgoda na budowę obwodnicy Chełmca. Dzięki temu zmniejszą się korki w centrum miejscowości

Jest zgoda na budowę obwodnicy Chełmca. To krótki, ale bardzo ważny odcinek, który połączy dwie drogi krajowe oraz zachodnią obwodnicę Nowego Sącza. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to konkretne prace w terenie ruszą już jesienią.

W tym tygodniu dowiemy się też kto i za ile nową drogę chce budować. Na 6 sierpnia GDDKiA zaplanowała otwarcie ofert w przetargu, który na takie prace ogłoszono w maju. Jeżeli przetarg uda się rozstrzygnąć szybko, to wykonawca plac budowy przejmie jeszcze przed zimą.

Jest to ważne zarówno dla mieszkańców tej miejscowości, jak i Nowego Sącza oraz okolic. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta to wyczekiwany oddech ulgi, ale także poprawa bezpieczeństwa i usprawnienie ruchu w tym rejonie - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Posłuchaj wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz zastępcy dyrektora GDDKiA w Krakowie Roberta Jakubiaka

Firma, która wygra przetarg będzie musiała między innymi wybudować około 1,5 kilometrowy odcinek drogi razem z obiektami inżynierskimi. Będą to dwa mosty i dwa wiadukty. Wykonawca będzie też musiał przebudować wloty do dwóch rond, a także zbudować chodniki oraz ekrany akustyczne.

Obwodnica Chełmca będzie się zaczynać na rondzie na drodze krajowej numer 28. Później trasa pójdzie w kierunku północnej obwodnicy Nowego Sącza, gdzie połączy się z nowym mostem na Dunajcu. Dzięki temu będzie można ominąć ruchliwe skrzyżowanie ze światłami w centrum Chełmca - mówi Robert Jakubiak zastępca dyrektora w krakowskim oddziale GDDKiA.

QUIZ. Zwierzę czy roślina? 10 szybkich pytań, sprawdź swój wynik!

Pytanie 1 z 10
Epipremnum złociste

Nowa obwodnica ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych, przejąć ruch tranzytowy z dotychczasowej drogi krajowej numer 28 oraz uzupełnić obwodnicę Nowego Sącza, łącząc wybudowane odcinki obwodnicy północnej oraz nowej drogi powiatowej w kierunku Starego Sącza. Finał prac planuje się do 2023.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Koniec korków w centrum Chełmca. Jest zgoda na budowę obwodnicy. Kiedy ruszą prace?