Jest szansa na lepsze zabezpieczenie Nowego Sącza przed powodziami

i

Autor: Dariusz Ryś Jest szansa na lepsze zabezpieczenie Nowego Sącza przed powodziami

Jest ważna obietnica dla Nowego Sącza. Wody Polskie zabezpieczą rzekę Łubinkę!

2021-08-11 15:10

Duże pieniądze na zabezpieczenie Nowego Sącza przed powodziami obiecują Wody Polskie, które zarządzają rzekami i potokami w naszym kraju. Lepiej chronieni mają być między innym sąsiedzi rzeki Łubinki.

Na prace w Dolinie Rzeki Łubinki Wody Polskie chcą wydać 30 milionów złotych. Chodzi o fragment od mostu w ciągu ulicy Nowochruślickiej do ujścia potoku Łęgówka.

Ostatnie wydarzenia pokazały, że bez budowy polderów przeciwpowodziowych oraz zbiorników nie będzie możliwości spłaszczenia fali powodziowej – mówi wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk, który był w Nowym Sączu.

Część koryt potoków w okolicach Nowego Sącza, ale też w samym Nowym Sączu jest uregulowana bądź ma lokalne zabezpieczenia skarp i dna koryta. Jednak nie są one w stanie pomieścić wody po ekstremalnie intensywnych opadach. W wielu miejscach nie jest możliwe ich powiększenie z uwagi na sąsiedztwo dróg czy domów.

W sumie Wody Polskie dla miasta Nowego Sącza i powiatu przygotowały 28 projektów przeciwpowodziowych, które będą kosztować 250 milionów złotych.

Roboty już trwają na potoku Dąbrówka. Powstaną tam nowe opaski brzegowe, zostaną też wykonane gurty i bystrza z palisady drewnianej opartej na głazach kamiennych, a na krótkim odcinku żłób żelbetowy z okładziną kamienną, co pozwoli ustabilizować dno. Prace na potoku Dąbrówka zakończą się do 2022 roku.

Trwają również prace projektowe dla programu przywrócenia drożności, ale też ochrony rzeki Kamienicy w Nowym Sączu. Tam prace będą kosztować ponad 10 milionów złotych.

Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?

Tylko w tym roku Nowy Sącz już dwa razy zalewała woda. Błyskawiczne powodzie przeszły przez miasto w czerwcu i lipcu. Głównie wylewała rzeka Łubinka, ale też inne górskie potoki.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Jest ważna obietnica dla Nowego Sącza. Wody Polskie zabezpieczą rzekę Łubinkę!