Jest sukces mieszkańców Leluchowa. Słowacja otworzyła granice!

2021-07-09 16:11 DR
Słowacja otworzyła swoje granice.  Pomogły protesty mieszkańców
Autor: Artur Królikowski Słowacja otworzyła swoje granice. Pomogły protesty mieszkańców

Pomogły protesty mieszkańców i naciski lokalnych władz. Słowacy zmienili zdane i ponownie otworzyli mniejsze przejścia graniczne, które od poniedziałku, 5 lipca były zamknięte.

Na zmianę decyzji słowackich władz czekali między innymi mieszkańcy Leluchowa w gminie Muszyna Zdrój, którzy po zamknięciu granicy organizowali protesty na moście w Leluchowie, który łączy Polskę ze Słowacją. Protestowali głównie przedsiębiorcy, którzy swoje biznesy prowadzą na pograniczu, ale nie tylko.

Dziękujemy wszystkim, którzy z nami byli i nas wspierali. Burmistrzowi, mieszkańcom, mediom, bo bez nich nikt nie dowiedziałby się, że jesteśmy i żyjemy na pograniczu. Udało nam się dokonać czegoś, co wielu osom wydawało się kompletnie niemożliwe - mówi Robert Mitro sołtys Leluchowa.

Osoby, które wybierają się na Słowację muszą jednak pamiętać, że na wszystkich większych przejściach drogowych pierwsze i drugiej kategorii przywrócono kontrole.

QUIZ. Pytania za gwarantowany 1000 zł w "Milionerach"! Sprawdź, czy byś sobie poradził!

Pytanie 1 z 10
Czym biblijny Adam "zapłacił" za towarzyszkę życia?

Każdy wjeżdżający na teren Słowacji ma obowiązek zarejestrowania się na stronie www.korona.gov.sk/ehranica. Nie muszą tego robić dzieci do 12 roku życia oraz osoby tylko przejeżdżające przez Słowację. Na wyjechanie z tego kraju mają osiem godzin. Po drodze mogą zatrzymywać się tylko na stacjach benzynowych.

Warto też pamiętać, że wjazd do Słowacji może wiązać się z dwutygodniową kwarantanną, z której zwalnia tylko w pełni zaszczepienie. Pozostałe osoby będą zwalniane w piątym dniu izolacji po negatywnym wyniku testu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Sukces mieszkańców Leluchowa. Słowacja otworzyła swoją granice!