Jedziesz nieodśnieżonym samochodem? Możesz dostać wysoki mandat!

2022-02-04 8:11 MR
Nieodśnieżone samochody
Autor: KMP Nowy Sącz

O tej porze roku kierowcy powinni pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych na drodze. Mamy zimę, pogoda w Nowym Sączu i powiecie bardzo szybko się zmienia, a sporo kierowców jeździ nieodśnieżonymi samochodami. To duży błąd, za który mogą zapłacić bardzo wysoki mandat – ostrzega policja.

Śnieg na dachu samochodu może okazać się poważnym zagrożeniem

Zalegający na szybach śnieg albo szron może utrudniać widoczność, a śnieg na dachu naszego samochodu podczas jazdy może okazać się bardzo niebezpieczny dla innych uczestników ruchu. Dlatego policjanci z Nowego Sącza przypominają, że przed rozpoczęciem jazdy samochód należy odpowiednio przygotować. Auto musi być odśnieżone w całości. W przeciwnym razie możemy dostać bardzo wysoki mandat!

Disco on ice przyciąga na kryte lodowisko w Nowym Sączu tłumy

Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu. Często też podczas jazdy z dachu rozpędzonego samochodu spada śnieg czy bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. W każdej z powyższych sytuacji kierujący nieodśnieżonym samochodem świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego – informuje Aneta Izworska z nowosądeckiej Policji.

Sonda
Kto lepiej prowadzi samochód: kobiety czy mężczyźni?

Mandaty są bardzo wysokie

Dlatego policjanci z nowosądeckiej komendy przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym samochód uczestniczący w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu. Dlatego kierowcy, którzy będą jechać nieodśnieżonym samochodem, albo takim, w którym szyby są zalodzone, mogą dostać mandat w wysokości 200 złotych, za zaśnieżone reflektory i urządzenia sygnalizacyjne – 300 złotych, a za niewidoczną tablicę rejestracyjną – 500 złotych. Dodatkowo, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, na przykład śnieg, czy lód z naszego samochodu spadnie na inny pojazd, policjanci za to wykroczenie mogą nałożyć mandat karny w wysokości minimum 1000 zł.

Źródło: Kierujesz nieodśnieżonym samochodem? Możesz dostać wysoki mandat!