Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu. Miejsce, które przeniesie nas do początku XX wieku

2021-08-11 8:18 MR
Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu
Autor: Piotr Droździk, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu

Mało kto wie o tym, że w centrum Nowego Sącza, przy samym Rynku, można dowiedzieć się, jak żyli mieszkańcy miasta na przełomie XIX i XX wieku. Warto odwiedzić Galerię Marii Ritter. Zobaczymy tam nie tylko obrazy słynnej sądeckiej malarki, ale także obejrzymy jej mieszkanie, w którym tworzyła przez wiele lat.

Jak wyglądało typowe sądeckie mieszkanie na przełomie XIX i XX wieku – tego znowu można dowiedzieć się w Galerii Marii Ritter przy nowosądeckim Rynku. Muzealny oddział po długim zamknięciu od pewnego czasu ponownie czeka na zwiedzających. Turyści i sądeczanie, którzy odwiedza to miejsce, zobaczą niesamowite wyposażenie i przedmioty, jakimi na co dzień posługiwano się tu wiele lat temu.

Pokazy ginących zawodów w sądeckim skansenie

Cześć ekspozycji poświęcona jest starym wnętrzom mieszczańskim. Faktyniczne przenosimy się tam w czasie i zobaczymy, jak mieszkało się na przełomie XIX i XX wieku. Zaletą tych pomieszczeń jest to, że zachowały się tam oryginalne elementy wyposażenia, typu parkiety, oświetlenie, piece, rzeczywiście jest to wrażenie takiego autentyzmu. Część mebli pochodzi z tego mieszkania. Zwracamy tam uwagę na rzeczy, których już nie znajdziemy we współczesnych domach, jak sekretarzyki, pozytywki, samowary – wyjaśnia Edyta Ross – Pazdyk z nowosądeckiego Muzeum.

Galeria Marii Ritter zajmuje cztery pomieszczenia w zabytkowej kamienicy Ritterów, która ciągnie się od Rynku wzdłuż ulicy Jagiellońskiej do ulicy Wazów. Do urządzenia wnętrz wykorzystano wiele pamiątek rodzinnych i eksponatów pochodzących z tej kamienicy oraz innych nowosądeckich domów.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Galeria Marii Ritter w Nowym Sączu. Miejsce, które przeniesie nas do początku XX wieku