Energetycy budują gniazda dla bocianów. Także w naszym regionie

2023-03-19 13:18 DR
Energetycy budują gniazda dla bocianów.  Także w naszym regionie
Autor: Darek Ryś Energetycy budują gniazda dla bocianów. Także w naszym regionie

O bocianach, które po zimowej przerwie powoli wracają do Polski nie zapominają energetycy ze spółki TAURON Dystrybucja, która zarządza siecią energetyczną między innymi w regionie sądeckim. Energetycy przygotowują bocianom nowe gniazda, ale też dbają o te już istniejące.

Nietypową akcję w niedzielę 19 marca energetycy przeprowadzili w miejscowości Łęka w gminie Korzenna koło Nowego Sącza. Tam fachowcy przenieśli bocianie gniazdo ze słupa wysokiego napięcia na specjalnie postawiony  mniejszy słup.

Dla energetyków było to duże wyzwanie, bo zazwyczaj bociany budują gniazda na słupach niskiego napięcia, które mają około 10-metrów. Podczas akcji wykorzystano ciężki specjalistyczny sprzęt. Na miejscu był także ornitolog Małopolskiego Towarzystwa Ornitologiczne w Krakowie.

Mówi Maksymilian Liber ze spółki TAURON SA oraz ornitolog Kazimierz Walasz

TAURON Dystrybucja ma ponad 112 tysięcy kilometrów samych linii niskiego napięcia, które podtrzymują wysokie słupy. To właśnie na nich coraz częściej bociany zakładają gniazda. To dlatego, że linie biegną wszędzie tam, gdzie bociany mają dobre warunki do życia.

Energetycy budują gniazda dla bocianów.  Także w naszym regionie
Autor: Darek Ryś Energetycy budują gniazda dla bocianów. Także w naszym regionie

QUIZ PRL: Mąż jest z zawodu dyrektorem. Pamiętasz te zawody?

Pytanie 1 z 10
Pegeery dawały pracę „wioskowym głupkom”, ponieważ:

Obecnie na sieci dystrybucyjnej spółki TAURON znajduje się ponad 2200 bocianich gniazd. Na jednym z nich energetycy zamontowali też kamery, dzięki którym można podglądać życie ptaków. Takie monitorowane gniazdo znajduje się w Niepołomicach przy ulicy Portowej.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Energetycy budują bezpieczne gniazda dla bocianów. Także w naszym regionie