Dwa samoloty wylądowały w Krynicy Zdroju. Jak to możliwe?

2022-02-08 17:50 DR
Dwa zabytkowe samoloty można oglądać w Krynicy Zdroju
Autor: Darek Ryś Dwa zabytkowe samoloty można oglądać w Krynicy Zdroju

Takiej wystawy w Krynicy - Zdroju jeszcze nie było. W Pijalni Głównej przy krynickim deptaku można oglądać dwa zabytkowe samoloty, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

To samolot Bleriot XI oraz J-3 Orzeł Eagle. Jedna i druga maszyna ma bardzo ciekawą historię, którą warto bliżej poznać.

Replika jednego z najważniejszych samolotów okresu pionierskiego Bleriot XI, zbudowana przez weterana polskiego lotnictwa w 1967 roku, odzwierciedla samolot autorstwa francuskiego konstruktora Louisa Bieriota, który w pionierskich czasach lotnictwa wsławił się wieloma wyczynami. Jednym z ważniejszych wydarzeń był przelot 25 lipca 1909 roku nad kanałem La Manche z Francji do Wielkiej Brytanii w czasie 37 minut.

Posłuchaj Tomasz Koseckiego dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i turystów.

Drugi eksponat to J-3 Orzeł jednomiejscowy drewniany samolot amatorski skonstruowany przez Jarosława Janowskiego, który pierwszy raz w powietrze wzbił się 1967 roku, a w 2003 roku został przekazany do Muzeum przez ostatniego właściciela, Wiesława Pawełkiewicza z Kanady.

QUIZ. Czy poradziłbyś sobie w życiu na wsi? Mieszczuchy nie mają szans

Pytanie 1 z 8
Jak jest Twój wymarzony poranek?

Samoloty w Pijalni Głównej w Krynicy Zdroju będzie można oglądać przez najbliższy rok.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Nowa wystawa czeka w Krynicy Zdroju. To dwa zabytkowe samoloty. Warto się wybrać