Jest szansa na regulacje i zabezpieczenie rzeki Łubinki

i

Autor: PSP Nowy Sącz Jest szansa na regulacje i zabezpieczenie rzeki Łubinki

Czy rzeka Łubinka wreszcie przestanie straszyć? Jest taka szansa!

2022-02-15 18:39

Jest szansa, że wreszcie przestanie straszyć okolicznych mieszkańców. Chodzi o potok Łubinka w Nowym Sączu, który po każdym większym deszczu zamienia się w prawdziwą rzekę.

Mimo, że tamtejsi mieszkańcy od lat proszą o regulacje Łubinki i lepsze zabezpieczenie ich domów przed rzeką, to do tej pory efektów nie było. Teraz może być jednak inaczej. Tak przekonują przedstawiciele Wód Polskich, które planują prace w tym rejonie miasta.

W tym roku wykonujemy koncepcje, które pokażą nam gdzie są słabe punkty, które blokują przepływ wody i powodują zalewanie okolicznych terenów. Następnie opracujemy plan, ale też poznamy koszty ile takie prace będą kosztować. Mogą to być różnego rodzaju działania. Między innymi przebudowa dróg, ale też budowa wałów czy bulwarów. Pod uwagę bierzemy też budowę małych zbiorników, które pozwolą zatrzymać i rozłożyć falę powodziową - mówi zastępca dyrektora RZGW ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Radosław Radoń.

Mówi zastępca dyrektora RZGW ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Radosław Radoń.

Swoją niszczycielską siłę Łubinka pokazała między innymi w tamtym roku, kiedy po kilku oberwaniach chmury rzeka wylała i podtopiła okoliczne pola, łąki, domy oraz stadion sportowy.

QUIZ. Ameryka niejedno na imię! Czwartkowy test z geografii o Ameryce Południowej

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Ile niedpoległych państw jest w Ameryce Południowej?

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Źródło: Czy rzeka Łubinka wreszcie przestanie straszyć? Jest taka szansa!