Chcemy pracować! Chcemy podróżować! Kolejne protesty na granicy

2021-07-07 16:14 DR
Kolejne protesty na granicy polsko - słowackiej w Leluchowie
Autor: Darek Ryś Kolejne protesty na granicy polsko - słowackiej w Leluchowie

Protestują już kolejny dzień, bo domagają się ponownego otwarcia granicy. Mieszańcy Leluchowa w gminie Muszyna, którzy prowadzą tam swoje biznesy znowu wyszli na most graniczny.

Leluchów jest właśnie jednym z kilku mniejszych przejść granicznych, które kilka dni temu Słowacja zamknęła przez zagrożenie wariantem "delta" koronawirusa.  Dla wielu mieszkańców tej przygranicznej miejscowości oznacza to koniec pracy i pieniędzy.

Opustoszały przygraniczne sklepy, kantory czy zakłady usługowe. Firmy, które wożą swoich pracowników na Słowację muszą wybrać inne przejścia, a to oznacza wydłużony czas przejazdu, ale też większe koszty. Problemy mają też turyści, którzy z Krynicy czy Muszyny chcą przejechać na drugą stronę granicy.

Posłuchaj protestujący i burmistrza Muszyny Jana Golby

W Małopolsce granicę polsko – słowacką można przekraczać teraz tylko w 5 miejscach, ale trzeba się liczyć z bardziej szczegółowymi kontrolami.

Na granicy polsko – słowackiej zamknięte są następujące przejścia. Palota-Radoszyce, Nižná Polianka-Ożenna, Becherov – Konieczna, Kurov-Muszynka, Čirč-Leluchów, Lysá nad Dunajcom-Niedzica, Tatranská Javorina-Łysa Polana, Suchá Hora-Chochołów, Bobrov-Winiarczykówka, Novoť –Ujsoły. 

Sonda
Czy spodziewasz się czwartej fali zachorowań na COVID-19?

Osoby, które wybierają się na Słowację powinny wcześniej sprawdzić aktualne zasady, jakie tam obowiązują. Można to zrobić między innymi na stronach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej lub na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Chcemy pracować! Chcemy podróżować! Kolejne protesty na granicy