Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, chce zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miasta w sprawie spalarni

i

Autor: Michał Rejduch Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, chce zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miasta w sprawie budowy spalarni śmieci

Budowa spalarni śmieci w Nowym Sączu. Prezydent o zdanie chce zapytać specjalistów

2022-02-11 8:14

To jeden z najważniejszych tematów ostatnich dni w Nowym Sączu. Chodzi o budowę spalarni odpadów, którą na swoim terenie planuje jedna z dużych firm. Mieszkańcy bloków przy ul. 29 listopada mówią głośne „Nie” i zapowiadają protesty. Prezydent Nowego Sącza chce o opinię poprosić naukowców.

Naukowcy pomogą podjąć decyzję dotyczącą budowy?

Są zwolennicy i przeciwnicy. Chodzi o budowę spalarni śmieci w Nowym Sączu. Dlatego też władze miasta powołają specjalny zespół, który zajmie się tematem spalarni. Prezydent o zdanie chce też zapytać specjalistów, którzy przygotują odpowiednie ekspertyzy. One mają pomóc odpowiedzieć na pytania mieszkańców i wyjaśnić wątpliwości związane z budową spalarni. Ludomir Handzel chce w tej sprawie zwołać nadzwyczajną sesję Rady Miasta w formie stacjonarnej.

Sądeczanie sprzątali brzegi Kamienicy

Myślę tu o gronie profesorów. Mamy AGH, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Warszawką. Poproszę zespół, żeby wytypował osoby, które możemy zaprosić na taką sesję, aby się wypowiedziały jako fachowcy. Staram się zawsze opierać na wiedzy naukowej i myślę, że to jest podstawowa droga do tego, żeby iść w dobrym kierunku. Zamówimy specjalne opinie dotyczące formuły technicznej i technologicznej proponowanej spalarni. Jeżeli one wypadną negatywnie, nigdy nie zgodzę się na powstanie takiej instalacji — mówi prezydent Ludomir Handzel

Wśród mieszkańców zdania są podzielone

Pomysł budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu pojawił się kilka tygodni temu. Na jednym z portalu społecznościowych powstała grupa sprzeciwiająca się budowie takiego miejsca w okolicy ulicy 29 listopada. O zdanie dotyczące budowy spalarni śmierci zapytaliśmy mieszkańców Nowego Sącza.

Co mieszkańcy Nowego Sącza myślą o budowie spalarni śmieci?
Sonda
Czy w Nowym Sączu powinna powstać spalarnia śmieci?

Kończy się żywotność wysypiska śmieci w Nowym Sączu

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta w tej sprawie, jaką chce zwołać prezydent Nowego Sącza, miałaby się odbyć w formie stacjonarnej już na początku marca. Zgodnie z planem spalarnia śmieci miałaby się znajdować na terenie firmy Newag. Nowy Sącz musi znaleźć jakieś rozwiązanie dotyczące śmieci, dlatego że za kilka lat wysypisko, które znajduje się w dzielnicy Zabełcze, może zostać zapełnione i nie będzie mogło przyjmować odpadów. Tu warto dodać, że w Polsce działa dziewięć spalarni śmieci.

Źródło: Budowa spalarni śmieci w Nowym Sączu. Prezydent o zdanie chce zapytać specjalistów