Co dalej z kamienicą przy Kilińskiego 49? "Dach i konstrukcja budynku zostały zniszczone w 93 procentach"

2021-08-26 13:58 GM
zabytkowa kamienica Kilińskiego 49
Autor: GM

Od lat niszczeje, teraz nadaje się tylko do rozbiórki. Wciąż nie ma decyzji co do dalszych losów wpisanej do rejestru zabytków kamienicy przy ul. Kilińskiego 49. Wojewódzki konserwator zabytków złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydent Łodzi.

Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył do Prokuratury Rejonowej Łódź- Śródmieście zawiadomienie, w którym zwraca uwagę na odpowiedzialność prezydenta Łodzi w kontekście zaniedbań dotyczących stanu kamienicy.

- Katastrofalny stan zabytkowej kamienicy przy ul. J. Kilińskiego 49 każe również zadać pytanie o sposób realizacji przez Urząd Miasta obowiązków wynikających z prawa budowlanego i ustawy o ochronie zabytków. Warto w tym miejscu przytoczyć zapis art. 110 ust. 1 tego ostatniego aktu prawnego: "kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczy go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny"- czytamy w komunikacie.

Miasto jest w posiadaniu tej kamienicy dopiero od 2019 roku - odpowiada na zarzuty rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski. - Wcześniej nie mogliśmy przystąpić do generalnego remontu. Trochę trwało, nim udało się przeprowadzić wszystkim lokatorów z kamienicy. A gdy już byliśmy gotowi do remontu, przyszła ciężka zima, która tak naruszyła dach i konstrukcję budynku, że zostały one zniszczone w 93 procentach.

Póki co kamienica jest odgrodzona, tym fragmentem ulicy Kilińskiego nie jeździ też komunikacja miejska.

Raport z anteny 26.08, godz.10
Źródło: Co dalej z kamienicą przy Kilińskiego 49? "Dach i konstrukcja budynku zostały zniszczone w 93 procentach"