Żabing, czyli nowy pomysł na majówkę! Wyjdź na spacer i... rób zdjęcia żabom [AUDIO]

2021-04-29 10:46 Natalia Wolniewicz fed
żaba
Autor: Pixabay.com

Nie masz pomysłu, co zrobić z wolnym czasem w długi majowy weekend? Wystarczy pójść na spacer w okolice akwenu oraz wytężyć słuch i wzrok. Trwa I ogólnołódzki Żabing czyli inwentaryzacja płazów, które zamieszkują województwo łódzkie. Każdy może pomóc w kompletowaniu informacji - wystarczy zdjęcie zwierzęcia, ikry lub kijanek.

Dorosłe osobniki, skrzek czy kijanki - jeśli na majowym spacerze spotkacie kogoś, kto pilnie ich wypatruje, nie bądźcie zdziwieni. Trwa właśnie I ogólnołódzki Żabing, czyli spis gatunków płazów, które mieszkają w województwie łódzkim. Każdy chętny może wziąć w nim udział - wystarczy pójść na spacer w okolice stawu czy jeziora i zrobić zdjęcie każdej napotkanej żabie, czy traszce.

- Na interaktywnej mapie zaznaczamy miejsca występowania płazów, tak by w przyszłości móc chronić te gatunki płazów i ich siedliska - mówi pomysłodawca i tegoroczny maturzysta Jarosław Brodecki.

- Jeśli przy akwenie zaobserwujemy dorosłego osobnika, ale nie wiemy co to za gatunek to żaden problem. Na stronie znajdują się katalogi z informacjami i zdjęciami - dodaje.

Na razie płazy zaobserwowano w Lesie Łagiewnickim, w dolinie rzeki Sokołówki czy w łódzkich parkach. Wszystkie zgłoszenia można przesyłać przez formularz na stronie zabing.forestminded.pl​

O szczegóły pytała nasza reporterka Natalia Wolniewicz, posłuchajcie:

I Ogólnołódzki Żabing
Raport z Anteny 29.04
Źródło: Żabing, czyli nowy pomysł na majówkę! Wyjdź na spacer i... rób zdjęcia żabom [AUDIO]