Ulga dla łodzian podczas upałów. Kurtyna wodna na Piotrkowskiej i bezdotykowy zdrój dla mieszkańców

2021-06-17 15:17 fed PAP.
Upał
Autor: geralt/Pixabay/cc0 W upalne dni warto unikać słońca i dbać o nawodnienie

W związku z zapowiadaną falą upałów na ul. Piotrkowskiej w Łodzi pojawiła się kurtyna wodna. Można schłodzić się przy niej bez obawy o zmoczenie ubrań. Z kolei przed siedzibą wodociągów dostępny jest bezdotykowy zdrój na wodę.

Synoptycy w najbliższych dniach prognozują w kraju wysokie temperatury. Fala upałów może dotrzeć do Łodzi w piątek, a w sobotę, niedzielę i poniedziałek temperatura ma przekraczać w mieście 30 stopni Celsjusza.

W związku z tym już w czwartek na słynnym łódzkim deptaku na ul. Piotrkowskiej pojawiła się kurtyna wodna. Pracownicy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) zamontowali ją przy pasażu Schillera.

"W upalne dni kurtyna będzie ustawiana w godzinach porannych i demontowana wieczorem. Oznacza to, że w czasie największego nasilenia temperatur - będzie można schłodzić się w wodnej mgiełce" – poinformował rzecznik ZWiK Miłosz Wika.

Jak zapewnił, osoby chcące się schłodzić nie muszą obawiać się o zmoczenie ubrań. Z zainstalowanych w urządzeniu dysz wydostaje się bowiem jedynie wodna mgiełka.

Wika zwrócił uwagę, że najlepszym sposobem na ochronę organizmu przed upałami jest picie dużej ilości wody. W związku z tym namawia łodzian do noszenia ze sobą butelek wielokrotnego użytku i uzupełniania ich łódzką wodą.

"W największe upały przed siedzibą ZWIK na ul. Wierzbowej 52 dostępny jest bezdotykowy zdrój na wodę. Jest on bezpieczny w użytkowaniu - żeby napić się wody nie trzeba niczego dotykać. Wystarczy podstawić pod kran butelkę i popłynie woda" – zachęcał.

Dodał, że ugasić pragnienie można też ze zdroju stojącego w Biurze Obsługi Klientów ZWIK.

"Apelujemy również do właścicieli ogródków o częstowanie łodzian wodą, wystawianie na stoły karafek. Prosimy także o wystawianie na ulice misek z wodą dla zwierząt" – podkreślił.

Raport z Anteny 17.06
Źródło: Ulga dla łodzian podczas upałów. Kurtyna wodna na Piotrkowskiej i bezdotykowy zdrój dla mieszkańców