Seniorzy z Łodzi szyją maskotki dla małych pacjentów!

2021-11-24 16:18 Kinga Baryga
Seniorzy z Łodzi dla dzieci
Autor: UMŁ

Z kolorowych skarpetek tworzą cuda dla chorych dzieci z Polski i Niemiec. Łódzcy seniorzy z Domu Dziennego Pobytu szyją maskotki - małpki dla pacjentów na pediatrycznych oddziałach onkologicznych w polskich i niemieckich szpitalach.

Do dzieci przebywających na pediatrycznych oddziałach onkologicznych w szpitalach w całej Polsce już wkrótce trafią maskotki-małpki przygotowywane przez seniorki oraz seniorów z Domu Dziennego „Senior-Wigor” przy ul. Senatorskiej 4 na Górnej funkcjonującego w ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Po raz pierwszy nietypowe przytulanki będą umilać trudne chwile także małym pacjentom w szpitalach w Niemczech. Prowadzona już od kilku lat akcja szycia małpek, a następnie ich przekazywania zapoczątkowała firma Many Mornings z Aleksandrowa Łódzkiego, która na co dzień zajmuje się projektowaniem i produkcją kolorowych skarpetek.

Mięciutkie zabawki powstają z kolorowych skarpetek drugiego gatunku, które ze względu na nawet niewielkie defekty (czasem niemal niewidoczne) nie mogą trafić do sprzedaży. Są wypełniane nićmi dziewiarskimi z zakładu produkcyjnego w Aleksandrowie Łódzkim.

- Szycie maskotek w kształcie małpek to doskonały przykład, jak jedna akcja może nieść ze sobą wiele dobrego - mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. – Z jednej strony mamy dbałość o środowisko, bo przytulanki powstają ze skarpetek, które nie trafią do sprzedaży i zostałyby wyrzucone. Z drugiej mamy pomoc i próbę uprzyjemnienia nieco pobytu w szpitalach dzieciom. A między tymi dwiema stronami są jeszcze łódzkie seniorki i seniorzy, dzięki których umiejętnościom, doświadczeniu, a także poświęconemu czasowi cała akcja się urzeczywistnia.

Do tej pory (w poprzednich latach) uszyto już prawie 2.000 małpek. W grudniu ubiegłego roku gotowe maskotki powędrowały do szpitali w jedenastu miastach w Polsce (w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Suwałkach, Sosnowcu, Chełmie, Krasnystawie, Świdniku oraz Hrubieszowie). W tym roku powstanie prawdopodobnie kolejny minimum tysiąc przytulanek.

- Bożonarodzeniową akcję pod kryptonimem „Doctor Monkey” organizujemy już po raz czwarty – mówi Igor Owczarek z Many Mornings. - Wspólnie z Fundacją Dr Clown w Polsce organizujemy międzypokoleniowy dialog. Najpierw seniorzy i seniorki pomagają nam szyć maskotki z materiałów niewykorzystanych podczas produkcji skarpetek. Następnie wykonane z pełnym zaangażowaniem maskotki-małpki stają się towarzyszkami dzieci, które muszą spędzić święta w szpitalach. Bo uśmiech także pomaga leczyć!

Śmiech i radość towarzyszy również emerytom z Domu Dziennego „Senior-Wigor”, dla których akcja szycia maskotek-małpek to wyśmienita okazja do spędzenia czasu w gronie zaprzyjaźnionych rówieśników.

Źródło: Seniorzy z Łodzi szyją maskotki dla małych pacjentów!