Protest rolników 4 sierpnia. Agrounia: blokada DK 12 w Łódzkiem potrwa dwa dni! Gdzie będą utrudnienia? MAPA

2021-08-04 7:14 Michał Meksa
Protest rolników 20 lipca 2021 - AGROUNIA
Autor: Kinga Baryga Zdjęcie poglądowe

Będą utrudnienia! Agrounia zapowiedziała dwudniowy protest na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Rękoraj w woj. łódzkim. Protest rolników ma rozpocząć się 4 sierpnia o godz. 8. Drogę blokować będą rolnicy i kilkadziesiąt traktorów. Kierowców podróżujących przez tę część regionu, czeka ciężka przeprawa.

AKTUALIZACJA: Zgodnie z zapowiedziami, protest rozpoczął się o godz. 8. Rolnicy zablokowali drogę krajową nr 12. GDDKiA opublikowała wskazówki dla kierowców:

  • Jadący trasą Łódź Piotrków –Trybunalski (bądź w przeciwnym kierunku), powinni korzystać z autostrady A1, co pozwoli uniknąć poważnych opóźnień w podróży. Kierowców będzie wspierała policja, która pojawi się m.in. na węźle Piotrków Trybunalski Południe i będzie kierowała ruchem.
  • W przypadku blokowania się węzła jadący z Warszawy drogą ekspresową S8 będą kierowani na DK91.
  • Również jadący od strony Łodzi DK12 lub autostradą A1 w stronę Tomaszowa Mazowieckiego, powinni od węzła Tuszyn dojechać autostradą A1 do węzła Piotrków Trybunalski Południe, gdzie będą mogli zawrócić i kontynuować podróż drogą ekspresową S8.

Protestujący rolnicy wystosowali pismo do premiera:

Agrounia: protest na DK 12

Jak ma wyglądać protest rolników na DK 12? Według zapowiedzi, przez pierwsze 24 godziny Agrounia zablokować ma DK 12 w Rękoraju (pow. piotrkowski), koło zjazdu z trasy S8.

- Jeśli premier nie odpowie, drugie 24 godziny będziemy na rondzie przy zjeździe na S8 - piszą na Facebooku działacze Agrounii.

Przeciwko czemu protestują rolnicy?

- PIS ciągle niszczy rolnictwo. Rolnicy z bezradności wychodzą kolejny raz na drogi - czytamy w tym samym wpisie w social media. - Ostatnim razem jeździli traktorami. Tym razem staną i zablokują ważne rondo. Świnie kiszą się w chlewniach, nie można ich sprzedać z powodu chorych przepisów. Cena świń spada, rolnicy dokładają do produkcji. Mają na to wpływ złe rozwiązania w walce z ASF. Premier turysta jeździ po kraju. Nie odpowiada na pisma AGROunii. Udaje, że nie widzi problemu. Jesteśmy gotowi do spotkania z premierem. Kolejny raz wzywamy go do rozmów.

Niewiele brakowało, by protest rolników w Łódzkiem w ogóle się nie odbył. Jak informuje portal piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl, wójt gminy nie chciał wydać zgody na zgromadzenie publiczne. Agrounia jednak odwołała się od tej decyzji i we wtorek, sąd stwierdził, że rolnicy mogą zorganizować protest.

Policjanci zapowiadają organizację objazdów i dbanie o płynność ruchu, jednak dla wszystkich jasne jest, że utrudnienia na DK 14 będą ogromne.

Policjanci zapowiadają organizację objazdów i dbanie o płynność ruchu, jednak dla wszystkich jasne jest, że utrudnienia na DK 14 będą ogromne.

Agrounia to organizacja, która określa się jako ogólnopolski, oddolny ruch rolników.

- Nasz cel to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego państwa - piszą na swojej stronie internetowej.

Organizacja zasłynęła m.in. akcjami w marketach. Rolnicy pokazywali, że większość żywności tam sprzedawanej, nie pochodzi od polskich dostawców, a jest przywożona z zagranicy.

Policja szuka osób mogących mieć związek z pobiciem w centrum Wrocławia
Źródło: Protest rolników 4 sierpnia. Agrounia: blokada DK 12 w Łódzkiem potrwa dwa dni! MAPA UTRUDNIEŃ, ZDJĘCIA