Limit pasażerów w komunikacji miejskiej. Od niedzieli, pojazdami MPK Łódź pojedzie więcej osób. Szykują się większe zmiany!

2021-06-04 12:29 fed
Zmiana w taryfie MPK Łódź: Jakie bilety zdrożeją? Co z wydłużonym czasem przejazdu?
Autor: pixabay.com, CC0 fot. quinntheislander

Zmienia się limit pasażerów w komunikacji miejskiej. Od niedzieli, 6 czerwca, MPK Łódź będzie mogło podróżować więcej osób. Władze miasta informują, jak dokładnie będą wyglądać nowe limity. Przeczytajcie ten artykuł, by zobaczyć, co dokładnie zmieni się dla podróżnych poruszających się łódzkimi autobusami i tramwajami.

Limit pasażerów w komunikacji miejskiej. Co się zmieni?

Od niedzieli (6 czerwca) pojazdami komunikacji miejskiej będzie mogło podróżować więcej osób - informuje Urząd Miasta Łodzi. - Ponownie zmieniają się limity pasażerów. Tym razem obłożenie danego środka transportu wzrasta do 75 proc. Jednak jeszcze do soboty włącznie w pojazdach może być zajętych 50 proc. wszystkich miejsc.

Przypomnijmy, że w maju limit pasażerów w komunikacji miejskiej zwiększono do 50 proc. wszystkich miejsc w pojeździe.

- Obowiązują one jeszcze do soboty włącznie (5 czerwca) - informują urzędnicy. - Natomiast już od niedzieli w pojazdach komunikacji miejskiej będzie mogło być zajętych 75 proc. wszystkich miejsc. Takie wytyczne mają na razie obowiązywać do 25 czerwca.

Jak będą wyglądały nowe limity w poszczególnych pojazdach?

Nowy limit pasażerów w komunikacji miejskiej:

  • W wagonach Cityrunner będzie mogło podróżować 131 osób (do 5 czerwca – 88 osób),
  • Pesami Swing - 159 osób (do 5 czerwca – 106 osób),
  • wagonami NF6D – 129 osób (do 5 czerwca – 86 osób),
  • w każdym wagonie Konstala po 74 osoby, czyli w całym składzie – 148 osób (do 5 czerwca – 100 osób),
  • przegubowymi autobusami marki Solaris - 102 osoby,
  • jednoczłonowymi Solarisami 65 osób,
  • limit przewidziany dla autobusów Isuzu to 47 osób.

Na drzwiach czy szybie w pobliżu drzwi każdego z pojazdów znajdują się informacje, ile osób może podróżować jednocześnie danym autobusem czy tramwajem.

Kolejne zmiany w komunikacji miejskiej zostaną wprowadzone 10 czerwca (czwartek). Wówczas w pojazdach zlikwidowane zostaną strefy buforowe, chroniące prowadzących. Decyzją Zarządu Dróg i Transportu przywrócone także zostanie indywidulane otwieranie drzwi przez pasażerów, czyli przed wejściem do pojazdu będą oni musieli użyć przycisku. Wyjątkiem są wagony NF6D, w których drzwi działają na fotokomórkę. Dzięki indywidualnemu otwieraniu drzwi na pewno bardziej będzie odczuwalne działanie klimatyzacji w tych pojazdach, które są w nią wyposażone. Podczas otwierania wszystkich drzwi na każdym przystanku do pojazdu dostaje się zbyt dużo ciepłego powietrza z zewnątrz by przedział pasażerski mógł się właściwie schłodzić.

Raport z Anteny 02.06
Źródło: Limit pasażerów w komunikacji miejskiej. Od niedzieli, pojazdami MPK Łódź pojedzie więcej osób. Szykują się większe zmiany!