Jako trzecia Polka w historii pokonała kanał La Manche!

2021-07-26 11:02 Kinga Baryga
Ola Bednarek!
Autor: Archiwum Prywatne

Jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych​. Łodzianka - Ola Bednarek wróciła do Polski po przepłynięciu wpław kanał la Manche.

Jestem bardzo zadowolona, bo cel, do którego od kilku lat dążyłam został zrealizowany – powiedziała Ola Bednarek po przepłynięciu kanału La Manche. Środa, 21 lipca to był jej wielki dzień. Pokonując wpław kanał la Manche Ola Bednarek jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w pływaniu na wodach otwartych – Triple Crown of Open Water Swimming.

- Płynęłam 13 godzin i 17 minut – mówi Ola, a zapytana o pokonany w wodzie dystans dodaje – W linii prostej jest to 36 km, ale ze względu na prądy trasa się wydłuża. Przypuszczam, że przepłynęłam ok. 40-45 km, ale nie wiem jeszcze tego dokładnie.  

Ola Bednarek jest studentką Politechniki Łódzkiej na kierunku inżynieria biomedyczna. Jest na drugim stopniu studiów, do których podchodzi bardzo poważnie - tak jak do pływania na wodach otwartych i pływania zimowego, które też uprawia. Ma plany związane z zawodem, chce projektować sprzęt wspierający sportowców. 

Wcześniej, w 2018 roku, Ola jako pierwsza Polka przepłynęła kanał Catalina, należący do Korony Oceanów. 34 km pokonała w czasie nieco przekraczającym 12 godzin. Dzięki temu wyczynowi Światowa Organizacja Pływania na Wodach Otwartych (World Open Water Swimming Association) nominowała tę niezwykłą dziewczynę do prestiżowej nagrody Kobieta Roku, którą zdobyła, pokonując 15 rywalek do tytułu. Mówiła wówczas - Już sama nominacja była dla mnie zaskoczeniem, bo po raz pierwszy zdarzyło się, że w tym rankingu nominowano polską pływaczkę. Poczułam satysfakcję i jednocześnie motywację do podejmowania kolejnych wyzwań.

Tym kolejnym wyzwaniem było opłynięcie wyspy Manhattan w Nowym Jorku (USA). Ola, biorąc udział w wydarzeniu nazywanym przez Amerykanów 20 Bridges Swim, pokonała ponad 46,5 km w wodach rzeki Hudson. Zajęło jej to 7 godzin, 7 minut i 34 sekundy. Był to trzeci czas w maratonie, w którym wzięło udział 16 uczestników.

Szczegóły swojego ostatniego wyczynu, czyli przepłynięcia kanału La Manche nasza pływaczka opisze na swojej stronie https://wplawprzezswiat.pl/.

Źródło: Jako trzecia Polka w historii pokonała kanał La Manche!