Gorączka zakupów. Miejski rzecznik konsumenta ostrzega przed oszustwami

2021-12-15 14:43 GM
gorączka zakupów
Autor: Pixabay.com

Nieuczciwi sprzedawcy i zakupowy pośpiech przed świętami. Łódzki rzecznik praw konsumenta ostrzega przed dokonywaniem zakupów na ostatnią chwilę, z pominięciem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Zakupowa gorączka sprawia, że w tym okresie łatwiej dajemy się oszukać – zauważa rzecznik praw konsumenta w Łodzi Anna Mlostoń-Olszewska. - Przede wszystkim uważajmy na fikcyjne sklepy, czyli takie, których intencją nie jest sprzedaż towarów, jest wyłudzenie pieniędzy od kupujących.

Oddzielnym problemem są tak zwane świąteczne promocje. - Często okazuje się, że są to tylko pozorne promocje. Bywa też tak, że promocje dostępne są tylko po spełnieniu przez kupującego dodatkowych warunków, ale o tym konsument nie jest informowany – dodaje A. Mlostoń-Olszewska.

Najwięcej zgłoszeń dotyczy właśnie nieprawidłowości w oznaczaniu cen towarów. Jeżeli nie znamy sklepu internetowego, nie dokonujmy zapłaty z góry, zwłaszcza wtedy, gdy sklep nie proponuje innej opcji płatności. Towar zakupiony w internecie w ciągu dwóch tygodni zawsze możemy zwrócić, no chyba że okaże się, iż sklep tak naprawdę nie istnieje i padliśmy ofiarą oszustwa.

Źródło: Gorączka zakupów. Miejski rzecznik konsumenta ostrzega przed oszustwami