4. Zakopane

i

Autor: Art-X/Wikipedia Pod Tatrami na 1000 mieszkańców rozwód bierze średnio 1,5 osób.

Zakopane będzie miało swoje własne Greenwich!

2023-11-17 10:06

Grupa podhalańskich geodetów upamiętni dzisiaj w Zakopanem krakowski południk zerowy. To z okazji 550. urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika

Kraków i Zakopane łączy nie tylko zakopianka. Już dzisiaj w Zakopanem zostanie odsłonięty krakowski południk zerowy, czyli "polskie Greenwich". Wyznaczenie południka zerowego odbywa się z okazji 550. rocznicy urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma, Mikołaja Kopernika.

- Południk krakowski jest o wiele starszy niż Greenwich, o którym uczymy się w szkole. Ten londyński południk zerowy został wyznaczony w 1851 roku - mówi nam Mariusz Meus ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Historia wyznaczenia krakowskiego południka sięga końca XIV wieku. Miał wówczas nietypowe zastosowanie.

- Po raz pierwszy posłużył nadwornemu medykowi i astrologowi Władysława Jagiełły, Hermanowi z Przeworska, do sporządzenia rachunku ruchu planet, które służyły przyziemnie do stawiania horoskopów dla króla - mówi Mariusz Meus.

Początek wydarzenia w piątek, 17 listopada w samo południe przy rzeźbie Orbity Henryka Burzca. W programie także wykłady i wystawa sprzętu geodezyjnego z ostatnich stu lat.

"Jesteś najlepszym, co to dziecko ma". Magda opowiada o doświadczeniach swoich oraz podopiecznych Fundacji

Zima 2023. Najlepsze trasy narciarskie w Małopolsce. Która jest najdłuższa, która najtrudniejsza, a gdzie jest najpiękniej?

Źródło: Zakopane ma swoje własne Greenwich! To unikalny na skalę nie tylko krajową, ale i światową obiekt