Premetro

i

Autor: Zarząd Inwestycji Miejskich

Ważny krok w stronę budowy krakowskiego premetra

2021-12-21 22:59

Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na opracowanie dokumentów potrzebnych do uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Określa ona warunki, na jakich powstać ma inwestycja.

Choć premetro ma połączyć Wzgórza Krzesławickie z Bronowicami, to umowa obejmuje dokumentację dla kluczowego, śródmiejskiego odcinka trasy. 

Mówimy na razie o pierwszym etapie tego długiego przebiegu, czyli odcinek od Domu Handlowego Wanda do mniej więcej ul. Piastowskiej. To nieco ponad 10 km, tam jest estakada, jest tunel tramwajowy, to najistotniejszy odcinek - mówi Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Prof. Andrzej Szarata z Politechniki Krakowskiej wyjaśnia, że miasto postąpiło słusznie stawiając na lżejszy wariant metra. Nie zgadza się jednocześnie z krytykami takiego rozwiązania, którzy forsują  ideę "ciężkiego metra".

Ciężkie metro może przewozić nawet 50 tys. pasażerów na godzinę. Nie bylibyśmy w stanie wykorzystać tego potencjału. U nas wg prognoz, które były realizowane dla Krakowa, potok pasażerski nie przekraczał 8 tys. pasażerów na godzinę, i to w roku 2050. W tej chwili w Warszawie na stacji Politechnika, to mamy 13-14 tys. pasażerów na godzinę - stwierdza.

Wartość kontraktu, jaki podpisał Zarząd Inwestycji to 1 mln. zł. Firma Ekovert będzie miała 19 miesięcy na otrzymanie decyzji środowiskowej. Według wstępnych przymiarek pierwsza nitka premetra mogłaby powstać do roku 2034. 

Już za kilka dni w Polsce odbędą się MŚ w szachach. Zagra legendarny Magnus Carlsen!

QUIZ. Skąd pochodzi ten wybitny Polak? Odpowiedź na ostatnie pytanie nie da ci zasnąć

Pytanie 1 z 10
Gdzie urodził się Robert Lewandowski?
Źródło: Ważny krok w stronę budowy krakowskiego premetra