Rysy Morskie Oko

i

Autor: Pixaby

Tatry: wysokogórskie szlaki na Słowacji zamknięte. Gdzie nie można się wybrać?

2021-11-02 12:43

Wysokogórskie szlaki po słowackiej stronie Tatr zostały zamknięte w poniedziałek, 1 listopada. Ponownie będzie można się tam wybrać dopiero w przyszłym roku w czerwcu. O które szlaki dokładnie chodzi?

Słowacy jak co roku w okresie zimowym zamykają wysokogórskie szlaki w Tatrach. Ma to na celu ochronę tamtejszej przyrody oraz bezpieczeństwo turystów. Szlaki zostały zamknięte 1 listopada. Ich ponowne otwarcie zaplanowano dopiero na 15 czerwca. Jak podaje Tatrzański Park Narodowy, wysokogórskimi szlakami po słowackiej stronie można wędrować jedynie do schronisk. Jeśli wybierzemy się wyżej, narażamy się na mandat. W przypadku wypadku zostaniemy obciążeni kosztami akcji ratunkowej.

Groby znanych Polaków na Powązkach w Warszawie

Dodajmy, że w Polsce niektóre szlaki również są zamykane na zimę. Zimą (od 1 grudnia do 15 maja) Tatrzański Park Narodowy ze względu na ochronę przyrody zamyka na cały okres następujące szlaki:

  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
  • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią

Pozostałe szlaki są otwarte całą zimę, choć ze względu na ochronę przyrody lub wyjątkowo z powodu występujących szczególnych zagrożeń TPN może zamknąć niektóre szlaki czy poszczególne rejony Parku - czytamy na stronie TPN.

Źródło: Tatry: wysokogórskie szlaki na Słowacji zamknięte. Gdzie nie można się wybrać?