Smog.

i

Autor: pixabay.com Smog w Krakowie 13.13.2021

Smog przykrył Kraków. Wydano I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza

2021-11-26 8:42

Fatalne powietrze w Krakowie. Normy w mieście są przekroczone o kilkaset procent. Bardzo źle wygląda też sytuacja w podkrakowskich miejscowościach. Wydano I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Obowiązywać będzie do północy.

W piątek, 26 listopada lepiej nie oddychać na zewnątrz pełną piersią. Smog przykrył miasto. Ciężka sytuacja była już wieczorem w czwartek. Informował o tym Krakowski Alarm Smogowy. Przodowała wtedy Wieliczka oraz Kokotów.

Wyrzucał popiół z kominka, spalił las

Od rana w piątek odczuwamy tego konsekwencje. Najgorsze powietrze mamy w centrum Krakowa. Fatalnie wygląda też sytuacja w okolicznych miejscowościach. Chodzi tu: Zabierzów, Modlniczkę, Radziszów oraz wspomnianą już Wieliczkę.

Smog w Krakowie i okolicach 26.11.

i

Autor: airly Smog w Krakowie i okolicach 26.11.

Wydano I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Obowiązywać będzie do północy. Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10.

Smog w Krakowie. Jak się chronić?

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Źródło: Smog przykrył Kraków. Wydano I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza