Smog w Krakowie

i

Autor: Wikipedia Commons, Andrzej Kamiński / print screen airly.org Normy smogu przekroczone w Krakowie - 08.11.2023

Wiadomości

Smog opanował Kraków. Normy są przekroczone. Gdzie jakość powietrza jest najgorsza?

2023-11-08 8:29

Ból głowy, trudności w oddychaniu u osób z astmą, senność i ogólne pogorszenie samopoczucia - te wszystkie objawy mogą czuć mieszkańcy Krakowa w środę, 8 listopada, bowiem stacje pomiarowe zanieczyszczeń w powietrzu wskazują, że jakość powietrza jest "umiarkowana", a dotąd była "bardzo dobra". Są też takie miejsca w stolicy Małopolski, gdzie jakość powietrza jest słaba. Gdzie dokładnie?

Smog w Krakowie. Pierwszy dzień tej jesieni z tak znacznie przekroczonymi normami

W środę, 8 listopada najgorsza jakoś powietrza jest na ul. Bulwarowej. O 390% przekroczona jest norma PM 2.5, czyli najbardziej szkodliwego dla ludzkiego zdrowia (według Światowej Organizacji Zdrowia) zanieczyszczenia powietrza. O 129% przekroczona jest też norma pyłu zawieszonego PM10 uwalnianego w wyniku spalania paliw stałych i ciekłych. Na ul. Bulwarowej jakość powietrza jest dziś tak zła, jak w Nowym Targu czy Suchej Beskidzkiej, które znalazły się na czele rankingu trucicieli całego kraju. Pomiary na żywo pokazują, że niemal w całym Krakowie jakość powietrza jest umiarkowana lub słaba, m. in. na ul. Lipowej, Zygmunta Starego, Tynieckiej, Mieczykowej czy Morcinka. Dobrze jest tylko na Złocieniu, dokładnie na ul. Opalowej. Tam trujące pyły to tylko 7 i 15%. Krakowianie mogą więc odczuwać skutki tego, że smog się pojawił, a trzeba pamiętać, że może to być mylone z przeziębieniem. Chodzi o mniejszą wydolność, zmęczenie, senność, kaszel czy ból głowy, a czasem też podrażnienie spojówek.

"Stop smog". 6 listopada ruszył drugi nabór wniosków o dotację

53 tysiące zł na wymianę starych, ponad 10-letnich urządzeń grzewczych na ogrzewanie niskoemisyjne i termomodernizację budynku można uzyskać w ramach programu „Stop smog” w Krakowie. Ruszył drugi nabór wniosków o dotację na inwestycje, które będą realizowane w 2024 roku. Wnioski można składać do 15 grudnia. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby, których dochód:

  • w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza kwoty 2779,77 zł netto/miesiąc na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 175 proc. kwoty najniższej emerytury)
  • w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza kwoty 1985,55 zł netto/miesiąc na jednego członka gospodarstwa domowego (co stanowi 125 proc. kwoty najniższej emerytury).

Czarne płuca Polski są w Małopolsce. Oto nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych miast

Grób Rodziny Ulmów w Markowej
Źródło: Smog opanował Kraków. Normy są przekroczone. Gdzie jakość powietrza jest najgorsza?