rak piersi

i

Autor: pixabay.com

Rak nie patrzy w pesel

2023-11-12 23:47

Studentki wszystkich krakowskich uczelni w wieku od 20 do 23 lat będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi w ramach akcji organizowanej przez Szpital Uniwersytecki we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą. "Biała sobota" odbędzie się już w kolejną sobotę, 18 listopada.

Rak nie patrzy na pesel. Ponad 22 tysiące Polek rocznie słyszy diagnozę: rak piersi. Chorują coraz młodsze kobiety - studentki, a nawet nastolatki. Dlatego Szpital Uniwersytecki organizuje dla najmłodszych pacjentek akcję bezpłatnego usg piersi, która odbędzie się w sobotę, 18 listopada. Celem jest wyrobienie dobrych nawyków u młodych kobiet - mówią organizatorzy.

- Będzie otwartych pięć gabinetów lekarskich, w których będziemy wykonywać badania ultrasonograficzne. Oczywiście będziemy zbierać wywiad, badać pacjentki,wykonywać konsultacje. We wszystkich przypadkach, jeśli będzie taka konieczność, będzie można wykonać badanie mammograficzne- zachęca prof. Diana Hodorowicz-Zaniewska kierująca Breast Unitem w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie:

Badania USG i Mammografia to kolejny etap profilaktyki raka piersi. Podstawą jest comiesięczne samobadanie piersi, niezależnie od wieku.

Badanie powinno zacząć się od oglądania, czy te piersi mają symetryczny kształt, czy nie pojawiły się jakieś wgłębienia, uwypuklenia. Należy zobaczyć naskórek, czy nie pojawiły się jakieś zmiany w obrębie brodawki - mówi profesor Hodorowicz-Zaniewska.

"Biała sobota" odbędzie się 18 listopada w godzinach od 8:30 do 13 w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Kopernika. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły na stronie szpitala oraz krakowskiego magistratu.

Więźniowie przychodzą do nas z czystą kartą

Święto Niepodległości 2023 w Krakowie. Oto, jak świętowano w stolicy Małopolski [ZDJĘCIA]

Źródło: Rak nie patrzy w pesel. Krakowskie studentki będą mieć możliwość bezpłatnych badań