Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

i

Autor: Kuba Kusy

Poważna metamorfoza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie

2021-12-20 17:13

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zmieni się nie do poznania. Na jej zapleczu powstanie zielony ogród pełniący funkcję czytelni i miejsca spotkań. Powstanie tez nowy punkt informacyjny.

Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor "Rajskiej" przyznaje, że ogród ma zmienić sposób korzystania z wypożyczalni.

Ze zbiorów zwykle korzysta się w zamkniętych czytelniach lub wypożyczając książkę do domu, tymczasem u nas będzie można tę książkę wypożyczyć, wyjść przed bibliotekę, usiąść na ławce, popatrzeć na słońce i zatopić się w lekturze. Będzie to tez miejsce, w którym będzie można prowadzić warsztaty dla dzieci. Ta przestrzeń będzie bardzo wielofunkcyjna - zapowiada. 

"Rajski" ogród będzie połączony z powstającym przy ul. Karmelickiej Parkiem im. Wisławy Szymborskiej. Z kolei nowy punkt informacyjny, tzw. informatorium ma ograniczyć zjawisko tzw. lęku przed dużą biblioteką. 

To zjawisko już dość dawno zdiagnozowane. Jest grupa osób, która wchodząc do biblioteki, w której jest mnóstwo wypożyczalni po prostu staje bezradna i czuje się zagubiona. Ma lęk, że sobie nie poradzi, że się zgubi, że nie będzie wiedziała, w którą stronę pójść, jak skorzystać z usług, zwłaszcza jeśli jest nieobeznana z nowoczesnymi technologiami. Taki punkt informacyjny ma właśnie przełamać ten lęk - wyjaśnia. 

Koszt inwestycji to ponad 4 mln. zł. Zakończenie prac planowane jest na grudzień przyszłego roku.

Magia Świąt w Krakowie

Quiz. Przysmaki wigilijne i bożonarodzeniowe - czy rozpoznasz je wszystkie i zgarniesz komplet puntów?

Pytanie 1 z 23
Tradycyjne świąteczne ciasteczka to:
Źródło: Poważna metamorfoza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie