Prezydent Majchrowski

i

Autor: Łukasz Gągulski Jacek Majchrowski ogłosił, czy będzie ponownie startował na urząd prezydenta Krakowa

Wiadomości

Polityczne trzęsienie ziemi. Wiemy, kiedy Jacek Majchrowski ogłosi, czy będzie znów kandydował na prezydenta Krakowa

2023-11-17 9:57

Jacek Majchrowski pełni urząd prezydenta Krakowa od 2002 roku, a więc już od 21 lat. Jednym z najgorętszych pytań w lokalnej debacie publicznej jest to, czy po raz kolejny będzie kandydował na prezydenta w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się w 2024 roku, najprawdopodobniej do 23 kwietnia. W czwartek, 16 listopada media obiegła nieoficjalna informacja, że 76-letni prof. Majchrowski nie będzie ponownie ubiegał się o fotel włodarza stolicy Małopolski. Postanowiliśmy zweryfikować te informacje u źródła.

Wiemy, kiedy Jacek Majchrowski ma ogłosić, czy będzie ponownie startował na urząd prezydenta Krakowa

Jacek Majchrowski jest jednym z najdłużej urzędujących prezydentów miast w całej Polsce i najdłużej urzędującym w Krakowie. Piątą kadencję pełni od 2018 roku, kiedy to wygrał pierwszą turę, natomiast w drugiej pokonał kandydatkę PiS Małgorzatę Wassermann, otrzymując 61,94% głosów. Zmiana na fotelu włodarza Krakowa byłaby więc prawdziwą rewolucją. Trudno zliczyć, ile razy prof. Majchrowski był w ostatnich miesiącach pytany o to, czy w przyszłorocznych wyborach ponownie będzie kandydował. Za każdym razem odpowiadał jednak, że jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji i na pewno nie ogłosi jej z dużym wyprzedzeniem. Ostatnim razem zapowiedział natomiast, że ogłosi ją do końca listopada. W czwartek, 16 listopada w Interii ukazał się artykuł, który rozgrzał do czerwoności krakowian i nie tylko. "Według nieoficjalnych informacji Interii, w najbliższych dniach Majchrowski ogłosi, że nie wystartuje w wyborach i przejdzie na polityczną emeryturę", napisano. O niekorzystnych dla Jacka Majchrowskiego wewnętrznych sondażach miał powiedzieć Interii anonimowo "jeden z wysokich rangą urzędników". Skontaktowaliśmy się ze współpracowniczką prezydenta, by poprosić o komentarz w tej sprawie.

- Pan prezydent nigdzie w żadnym kierunku się nie deklarował. Żadnych plotek i dywagacji nie będziemy komentować. Pan prezydent niczego nie ogłosił, planuje briefing prasowy w tej sprawie w poniedziałek (20 listopada 2023 roku - przyp. red.). Decyzji jeszcze nie znamy. Zakładam, że to są w tym momencie wyłącznie plotki, których jest mnóstwo w Krakowie - powiedziała w rozmowie z nami Monika Chylaszek, rzeczniczka Prezydenta Miasta Krakowa.

Nie wiadomo jeszcze zatem, ile prawdy jest we wróżebnych doniesieniach o politycznej emeryturze Jacka Majchrowskiego i choć jest ona prawdopodobna, ostateczną decyzję poznamy dopiero na początku nadchodzącego tygodnia.

Zatrzymania członków gangu pseudokibiców w Krakowie. Zabezpieczono majątek o wartości 10 mln zł [ZDJĘCIA]

Do WIĘZIENIA! Polacy ŻĄDAJĄ rozliczenia PiS - Komentery
Źródło: Polityczne trzęsienie ziemi. Wiemy, kiedy Jacek Majchrowski ogłosi, czy będzie znów kandydował na prezydenta Krakowa