Nielegalne rury w Rudawie

i

Autor: RZGW w Krakowie

Nielegalne rury w Rudawie! To powracający problem w krakowskich rzekach

2023-09-27 17:05

14 wylotów wykryto podczas kontroli rzeki Rudawy w Krakowie. Z nich mogą się wydobywać substancje, które zagrażają środowisku. Zrzuty ścieków prowadzą nie tylko do zatrucia wody, ale i do zubożenia ekosystemu.

Wyloty zostały odkryte na długości ponad 9 kilometrów w korycie rzeki Rudawy. Siedem z nich nie miało pozwoleń wodnoprawnych. To nie jest pierwszy taki przypadek w Krakowie. Ekolodzy podkreślają, że problem nielegalnych rur w rzekach widoczny jest w całym kraju.

W tym przypadku chodzi o zaniedbania ze strony gmin, ale też te nielegalne rury są wyprowadzone z domostw. To są odcieki z szamb, nielegalne przyłącza właśnie do rur burzowych lub ponadlimitowe zrzuty ścieków z oczyszczalni - mówi Paweł Chodkiewicz ze Strażników Rzek WWF.

Pracownicy Wód Polskich oznaczyli wyloty w Rudawie specjalnymi tabliczkami, które informują, że rury kwalifikują się do zaczopowania. Apelują także do właścicieli o kontakt z służbami.

Teraz ustalamy właścicieli, badamy własność działek. Przystąpiliśmy do tej pracy administracyjnej. Pozwala ona nam z całą pewnością stwierdzić, kto naruszył warunki korzystania i czy starał się o pozwolenia - mówi Radosław Radoń, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Co jakiś czas w Krakowie prowadzone są kontrole rzek. W marcu wzdłuż Prądnika na odcinku 19 kilometrów znaleziono około 100 wylotów.

Marek Borowski: Bezwład i chaos państwa uderzy w zwykłych Polaków

QUIZ. My pokazujemy fragment, ty zgadujesz, jakie to miejsce w Krakowie

Pytanie 1 z 11
Fragment tego budynku to:
Barbakan w Krakowie

Uniwersytety w Krakowie. Gdzie się mieszczą? Jak do nich dojechać? [ZDJĘCIA]

Źródło: Nielegalne rury w Rudawie! To powracający problem w krakowskich rzekach