Muzeum Elektroniki Kraków

i

Autor: Kuba Kusy

Muzeum Elektroniki. Sentymentalna podróż w czasie

2021-08-17 19:10

W tym muzeum nie obowiązują szurające po wypastowanych posadzkach kapcie, a dotykanie eksponatów jest jak najbardziej wskazane. Powstałe z rodzinnej pasji Muzeum Elektroniki oferuje sentymentalną podróż do czasów, w których wybranie numeru telefonu, czy odtworzenie muzyki było dużo trudniejsze, niż jedno stuknięcie w ekran smartfona.

W lokalu przy ulicy Wrocławskiej właścicielom udało się zgromadzić dziesiątki zabytkowych radioodbiorników, telefonów, a także kultowych konsol, które rozpalały wyobraźnię tych, których dzieciństwo przypadało na przełom lat 80. i 90. 

Z elektroniką mamy do czynienia od wielu lat. Nasz rodzinny interes to był sklep elektroniczny. W tym lokalu powstało właśnie muzeum. Grzebało się. tych sprzętach, naprawiało, a także psuło. Powoli ta kolekcja rosła, aż uzbierało się tyle, by przekuć to w muzeum - mówi Łukasz Bazarnik, współwłaściciel Muzeum Elektroniki. 

Muzeum to prawdziwa gratka dla miłośników analogowej audiotechniki. Można w nim znaleźć dziesiątki radioodbiorników, wzmacniaczy czy gramofonów spod znaku Unitry. To także mekka miłośników gier retro. Z myślą o nich przygotowanych zostało ok. 40 stanowisk z konsolami. 

Właściwie bym powiedział, że mamy pojedynek dwóch bohaterów, bo z jednej strony mamy Super Mario, a z drugiej Sonica. Nie bez przyczyny jest to tak poukładane, bo po pierwsze pokazujemy obok siebie wszystkie generacje konsol, więc można zobaczyć, jak ta grafika zmieniała się na przestrzeni lat, ale też możemy porównać tych dwóch bohaterów i stwierdzić, który lepszy, który był bardziej grywalny, który był przyjemniejszy - stwierdza Łukasz Bazarnik. 

Muzeum stawia też edukację. Na warsztatach seniorzy nauczą się korzystania z nowoczesnych technologii, a młodsi poznają tajniki działania urządzeń elektronicznych. 

Jakie są objawy szkarlatyny?

Quiz. Kultowe gry komputerowe. Pamiętasz je z dzieciństwa?

Pytanie 1 z 10
Niezykle popularną grę "Heroes" można zaliczyć do:
Źródło: Muzeum Elektroniki w Krakowie, czyli sentymentalna podróż w czasie. Co tam znajdziemy?