Moje oczy widziały

i

Autor: Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii

„Moje oczy widziały” - Dom Utopii zachęca nowohucian do dzielenia się fotografiami z rodzinnych albumów

2021-08-26 16:23

„Moje oczy widziały” - to tytuł realizowanego przez Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii projektu, w ramach którego gromadzone są zdjęcia Nowej Huty i jej mieszkańców z lat 50., 60. i 70.

Autorzy starają się dotrzeć do bohaterów zdjęć, ich rodzin i bliskich. Oprócz zbierania dokumentacji fotograficznej, rejestrują  także ich historie i opowieści.

Ich oczy widziały te pierwsze lata funkcjonowania Nowej Huty, to jak powstawało to miasto. Ich oczy widziały pochody w al. Róż, pomnik Lenina, który tam stał, widziały, jak ZOMO biło robotników - Małgorzata Wach, kuratorka projektu.

Tytuł projektu nawiązuje do wspomnień spisanych przez elektromontera Szczepana Brzezińskiego, dokumentującego w latach 50. życie codzienne nowo powstającego miasta. 

Dostał główną nagrodę w konkursie Tygodnika Polityka na wspomnienia. Napisał piękny reportaż, który można zobaczyć w archiwum. Opisał pierwsze lata Nowej Huty, pierwszych ludzi, którzy tutaj przybywali, baraki, w których mieszkali - dodaje. 

Projekt zwieńczy wystawa, w przestrzeniach Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii i performance przygotowany przez Teatr Łaźnia Nowa. 

Osoby, które chcące podzielić zdjęciami z rodzinnych albumów, mogą przesyłać je w wersji elektronicznej pod adres: mojeoczywidzialy@domutopii.pl lub przynieść bezpośrednio do Domu Utopii na os. Szkolnym 26.

Co powinien umieć trzylatek idący do przedszkola?

QUIZ: Wnętrza i elementy wyposażenia mieszkań w regionalnych gwarach

Pytanie 1 z 17
1. Co na Podlasiu nazywają "skowrodą"?
Źródło: „Moje oczy widziały” - Dom Utopii zachęca nowohucian do dzielenia się fotografiami z rodzinnych albumów