Zbieranie nasion z łąki kwietnej

i

Autor: Kuba Kusy

Krakowianie zebrali nasiona z łąki kwietnej w Parku Jordana

2021-08-20 16:34

Cieszyły oko przez wiosnę i lato, teraz są pełne nasion. Łąki kwietne, bo o nich mowa pokrywają już 30 ha powierzchni Krakowa. W piątek Zarząd Zieleni Miejskiej zaprosił mieszkańców do wspólnego zbierania nasion z tej ulokowanej w Parku Jordana.

Zebrane nasiona zostaną wykorzystane podczas przyszłorocznych wysiewów i zakładania nowych. 

To najlepszy moment. Kwiaty się zawiązały, nasiona są na tyle wykształcone, byśmy mogli w przyszłym roku wysiać je w Krakowie. To pewnego rodzaju oszczędność i nauka dla mieszkańców. W tym roku prowadziliśmy akcję "Miłe łąki na balkony", mieszkańcy siali je u siebie w donicach i to jest taka próba pokazania, że to nie są działania jednoroczne, tylko zbieramy nasiona, suszymy  i w przyszłym roku cieszymy się łąką wyhodowaną samodzielnie - tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Zbiory nadzorowali doświadczeni botanicy, którzy tłumaczyli w jaki sposób pozyskiwać nasiona i jaką rolę w miejskim ekosystemie pełnią coraz popularniejsze łąki kwietne. 

Wysiewanie łąk kwietnych zwiększa bioróżnorodność obszarów miejskich, które w większości pokryte są regularnie koszonymi trawnikami. One mają bardzo ubogi skład, a przez koszenie większość roślin nie wchodzi w fazę pełnego kwitnienia i słabo rozsiewają się w sposób naturalny. Ponadto łąki kwietne są żywicielami całego bogactwa owadów, w miastach potrzebujemy więc takich dzikich obszarów - tłumaczy Stefan Gawroński, botanik, który wspomagał mieszkańców w zbieraniu nasion.  

A wydarzenie zostało zorganizowane w ramach festiwalowego lata Kraków Culture Summer. 

W Nowym Targu robią lody z owczego mleka

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Ed Sheeran zaliczył biznesową wtopę. O co chodzi?
Źródło: Krakowianie zebrali nasiona z łąki kwietnej w Parku Jordana