Smog

i

Autor: pexels

Kraków to dziś najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Sytuacja jest dramatyczna!

2021-12-14 8:24

We wtorek, 14 grudnia powietrze w Krakowie oraz w okolicznych miejscowościach przeraża! Normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone nawet o 700 proc. Według danych portalu IQAIR w Krakowie na ten moment oddycha się najciężej na świecie.

Smog w Krakowie 14.12.2021

Złe powietrze w stolicy Małopolski mamy już od kilku dni. Przypomnijmy, że wskaźniki zanieczyszczenia mocno zostały przekroczone w piątek, 10 grudnia. Kiepsko było też w sobotę. Z tego względu obowiązywała darmowa komunikacja miejska.

Ciężko oddychało się również w miniony poniedziałek. Spełniły się też przywidywania ekspertów. We wtorek, 14 grudnia powietrze w Krakowie i okolicach jest jeszcze gorsze. Normy są przekroczone nawet o 700 procent. Najgorzej jest w okolicach ul. Ptaszyckiego, Lipowej, czy na Alejach Trzech Wieszczów. Okoliczne miejscowości, podobnie jak sama stolica Małopolski, świecą się na ciemno fioletowo.

Smog w Krakowie dziś: 14.12.2021

i

Autor: screen airly Smog w Krakowie dziś: 14.12.2021

Tak fatalne powietrze umieszcza Kraków na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Stolica Małopolski wyprzedziła Lahaur w Pakistanie, Delhi oraz Kalkutę w Indiach. Na 14. miejscu znalazł się Wrocław.

Przypomnijmy, że w Krakowie we wtorek obowiązuje darmowa komunikacja miejska.

Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego. Bezpłatna komunikacja zostaje wprowadzona we wtorek, 14 grudnia, w godzinach od 00.00 do 24.00 - czytamy w komunikacie miasta.

Nie chcieli założyć maseczek. Policja użyła paralizatora

Kiedy wprowadzana jest darmowa komunikacja miejska w Krakowie?

Bezpłatna komunikacja w Krakowie jest wprowadzana na jedną dobę, w godzinach 00.00–24.00. Zasady jej wprowadzenia opierają się na codziennej prognozie jakości powietrza, dotyczącej kolejnej doby. Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wysyłana do Urzędu Miasta Krakowa, jest podzielona na trzy ośmiogodzinne przedziały (0.00–8.00, 8.00–16.00, 16.00–24.00) - podaje UMK.

"Wystarczy, aby równocześnie spełnione zostały dwa warunki – w dwóch dowolnych ośmiogodzinnych przedziałach stężenie pyłów PM10 musi przekroczyć:

  • 100 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc. oraz
  • 150 µg/m3 na powierzchni miasta równej lub większej niż 50 proc."

Bezpłatna komunikacja w czasie smogu realizowana jest na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz 15 gmin sąsiadujących, które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji tego zadania. Zasady wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej w czasie ponadnormatywnych stężeń pyłu PM10 zostały uchwalone przez miejskich radnych i obowiązują od 1 stycznia 2018 r.

Sonda
Czy przez smog Twój organizm czuje się gorzej?
Źródło: Kraków to dziś najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Sytuacja jest dramatyczna!