Ciekawostki

Jak dawniej wyglądały obchody 11 listopada w stolicy Małopolski? Te archiwalne zdjęcia to prawdziwy skarb! [GALERIA]

2023-11-08 13:09

W sobotę, 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Choć od tego radosnego wydarzenia minęło już 105 lat, pamięć trwającej 123 lata niewoli jest wciąż żywa. W Krakowie odbędą się z tej okazji obchody i kilka ciekawych wydarzeń. 11 listopada to również doskonała okazja do tego, by zobaczyć, jak niegdyś wyglądały takie uroczystości. Czy wiecie, że Kraków był na tę okazję specjalnie przystrajany? Koniecznie zajrzyjcie do naszej galerii.

Tak w Małopolsce obchodzono Święto Niepodległości. Te zdjęcia trzeba zobaczyć

Po długiej nocy niewoli, po latach straszliwej wojny światowej wśród grzmotu dział i szczęku oręża, z pobojowiska trzech potęg zaborczych, weszła na widownię dziejową Rzeczpospolita Polska - tak brzmiało wyjątkowe ogłoszenie skierowane do krakowian o obchodach 10. rocznicy odzyskania niepodległości z 11 listopada 1928 roku. Tradycyjna zmiana warty na Rynku Głównym przed ratuszem w rocznicę odzyskania niepodległości w 1934 roku, przystrajanie Poczty Głównej z okazji obchodów, pochody wojsk, orszaków konnych - te archiwalne zdjęcia zapewne zaciekawią fanów historii, ale nie tylko. Słowa obwieszczenia dla mieszkańców Krakowa sprzed 95 lat wydają się bowiem nie tracić na aktualności i chwytać za serce również dziś. W najtrudniejszych warunkach wskrzeszona Ojczyzna nasza buduje przyszłość swą (...) bez względu na różnice polityczne czy społeczne. Jak dawniej obchodzono 11 listopada w Krakowie? Jak świętowano kolejne rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę? Obejrzyjcie w naszej galerii!

Grób Rodziny Ulmów w Markowej

Jak dobrze znasz polski hymn? Sprawdź swoją wiedzę przed 11 listopada w quizie!

Pytanie 1 z 10
W pierwszej zwrotce śpiewamy "Jeszcze Polska nie zginęła...":
Źródło: Jak dawniej wyglądały obchody 11 listopada w stolicy Małopolski? Te archiwalne zdjęcia to prawdziwy skarb! [GALERIA]