Wystawa

i

Autor: Kuba Kusy

Design I architektura w Muzeum Narodowym w Krakowie

2021-12-16 20:22

Najważniejsze działa polskich architektów, a także kultowe przedmioty codziennego użytku będzie można podziwiać w Kamienicy Szołayskich. 17.12 Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera dwie nowe, stałe wystawy - „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” i „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku”.

Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie wyjaśnia, że przez wiele lat design i architektura były przez muzealników niedoceniane. Dlatego jak najbardziej zasługują na własną ekspozycję.

Wystawę w Kamienicy Szołayskich odwiedził Kuba Kusy:

To kwestia wartości artystycznej tego, co jest pokazywane. Myślę, że znaczenie piękna w życiu codziennym jest czasami dużo ważniejsze, niż tego piękna, której jest odświętne, które widzimy w galeriach malarstwa czy rzeźby. Gdy popatrzymy historycznie na największe osiągnięcia i sukcesy polskich artystów w XX i XXI wieku, to właśnie w tych dwóch dziedzinach (design i architektura, przyp. J.K) są nieporównywanie większe, niż w innych dziedzinach sztuk pięknych - mówi. 

Joanna Regina Kowalska jedna z kuratorek przyznaje, że ważnym elementem wystawy jest wzornictwo przemysłwoe z okresu PRL-u. 

W pierwszej sali mamy ten PRL trochę nostalgiczny z "meblościanką Kowalskich", mamy gramofon "Bambino", który można było nosić ze sobą jak walizkę, w kolejnej przestrzeni mamy wzornictwo bardzo wysokiej klasy, wybitnych polskich projektantów - wyjaśnia. 

Obie wystawy są zapowiedzią przyszłego muzeum architektury i designu, które ma powstać w dawnych Hotelu Cracovia. 

Wystawa „Przedmioty” w Muzeum Narodowym w Krakowie

QUIZ. Tych słów nie zna nikt! Trzeba być geniuszem, żeby rozwiązać ten test

Pytanie 1 z 15
Finisaż to:
Źródło: Design i architektura w Muzeum Narodowym w Krakowie. Nowe wystawy w Muzeum Narodowym