Smog w Krakowie dziś: 14.12.2021. Powietrze jest fatalne!

i

Autor: Albin Marciniak/EAST NEWS Smog w Krakowie dziś: 14.12.2021. Powietrze jest fatalne!

Czy będzie pozew wobec gmin „krakowskiego obwarzanka” za zaniedbania w walce ze smogiem?

2021-12-15 17:18

Taki krok rozważa Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Jego zdaniem przylegające do miasta samorządy ociągają się z wymianą bezklasowych pieców na paliwa stałe. A przez to cierpią sami krakowianie, którzy duszą się od smogu nawiewanego z ościennych gmin.

Aktywista przyznaje, że w niektórych samorządach tempo wymiany kopciuchów jest żenująco niskie. 

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o pozwie za zatruwanie powietrza w Krakowie:

Są gminy, gdzie palenisk do wymiany zinwentaryzowanych jest 2-2,5 tys., natomiast jeśli popatrzymy na liczbę pieców wymienionych w tym roku, to mamy kilka, kilkadziesiąt sztuk - mówi. 

Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny nie ukrywa zaskoczenia zapowiedziami Andrzeja Guły. 

Jestem oburzony takim podejściem, tym bardziej, że pan Andrzej Guła bardzo blisko współpracuje z gminą Skawiną, jeśli chodzi o kwestie poprawy jakości powietrza, nie tylko w Skawinie, ale i w całej Polsce, to u nas wykuwają się pomysły kolportowane w całym kraju, to t o z nami i dzięki nam mógł wdrożyć wiele rozwiązań służących poprawie jakości powietrza. Mało tego, pan Andrzej Guła ma dokłada wiedzę, na temat zaangażowania gminy w walkę o czyste powietrze i wie, jaki procent zeszłorocznego budżetu był przeznaczony na ten cel - stwierdza. 

Tomasz Urynowicz, były wicemarszałek województwa, który podczas piastowania urzędu był odpowiedzialny za ochronę powietrza w regionie przyznaje, że nawet ewentualna wygrana w sądzie nie wpłynie znacząco na poprawę jakości powietrza. 

Postulat PAS należy traktować jako pewien bodziec mobilizujący, bo nawet wyrok sądu nie rozwiąże problemu, który tkwi przede wszystkim w słabym potencjale technicznym w tych gminach, nie ma infrastruktury ciepłowniczej, jest problem z dostępem do infrastruktury gazowniczej, więc królują indywidualne źródła ogrzewania - wyjaśnia. 

Andrzej Guła nie jest w stanie określić czy będzie kierował indywidualne pozwy wobec każdej z gmin z osobna czy będzie to pozew przeciwko wszystkim samorządom obwarzanka. Rozważa również scenariusz, w którym pozew będzie miał charakter zbiorowy.

Według statystyk w pierwszym półroczu 2021 roku w „krakowskim obwarzanku” wymieniono 587 kotłów. To zaledwie 2 proc. kotłów przeznaczonych do likwidacji. Zgodnie z uchwałą antysmogową do 1 stycznia 2023 zlikwidować trzeba ich jeszcze niemal 22 tyś.

Edyta Górniak doświadczyła bolesnej zdrady. Szczere wyznanie o miłości

Co wiesz o potrawach świątecznych?

Pytanie 1 z 12
Z czego powinien być tradycyjny kompot wigilijny?
Źródło: Czy będzie pozew wobec gmin „krakowskiego obwarzanka” za zaniedbania w walce ze smogiem?