Pamiątki po prof. Józefie Lewandowskim trafiły do konińskiej biblioteki

2022-11-07 8:24 Arleta Janiak
Pamiątki po prof. Józefie Lewandowskim
Autor: Miasto Konin

Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie wzbogaciła się o zbiór prywatnych pamiątek po profesorze Józefie Lewandowskim. Pochodzący z Konina naukowiec i jego bogate przeżycia z dziecięcych lat, a także działalność naukowa na europejskich uniwersytetach i angażowanie się w sprawy polityczne Polski - posłużyły za scenariusz do filmu "Moja Atlantyda".

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie trafiły cenne pamiatki po profesorze Józefie Lewandowskim, który pochodził z Konina, a pracował na uniwersytecie w Upsali. Profesor był autorytetem naukowym w sprawach związanych z sytuacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

Co najcenniejsze to jest dyplom uzyskania tytułu doktora z 1963 roku, to jest dokument o zmianie nazwiska z Izaak Lipszyc na Józef Bolesław Lewandowski. To są legitymacje PEN Clubu, order Polonia Restituta.

powiedział nam dyrektor biblioteki Damian Kruczkowski. Profesor Lewandowski bardzo lubił wracać w rodzinne strony. Podczas jego pobytu w Koninie nakręcono film dokumentalny pod tytułem "Moja Atlantyda", na temat Konina z perspektywy mieszkających tu Żydów.

W przyszłym roku, 15 sierpnia przypada setna rocznica urodzin profesora Lewandowskiego i myślę, że w okolicy tej daty będziemy starali się zorganizować taką wystawę, właściwie poświęconą obojgu małżonkom Lewandowskim, czyli profesorowi i jego żonie malarce

Wśród pamiątek znalazło się też mnóstwo fotografii z życia i podróży profesora. Już wkrótce wszystkie będzie można oglądać w bibliotece przy ulicy Dworcowej.